yemiyor ve zayıf :(

uygar86
Mesajlar: 3
Kayıt: 09 Şub 2016, 22:48

yemiyor ve zayıf :(

Mesajgönderen uygar86 » 09 Şub 2016, 22:53

merhabalar,
beim oğlum 10,5 aylık yani 22 şubatta 11 ay doluyor ama sadece 9100 gram. İştahı çok az. Çok hareketli ama o oranda yemek yemeyi istemesi gerekmez mi? çok üzülüyorum. su da az içiyor.

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 1155
Kayıt: 06 Kas 2012, 11:47

Re: yemiyor ve zayıf :(

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 10 Şub 2016, 12:30

Merhaba öncelikle bebeğinizin gelişimi konusunda doktorunuzun ne dediği önemlidir. Biz size aşağıda bebeğinizin persentildeğerini otomatik olarak hesaplayacağınız linkimize veriyoruz. Gelişimini takip etmenize yardımcı olur.

http://www.gurmebebek.com/persentil/45

Aşağıda da bebeğinizin ayına uygun beslenme önerileri ve neyi ne kadar yemeli bilgisini içeren beslenme tablomuzun linkini veriyoruz. Günlük örnek menüler de var.

http://www.gurmebebek.com/8-12-ay/8-12- ... 0004,60143

Burada da boy, kilo ve beyin gelişimi dosyamız var. Kilo alamama nedenleri ve öneriler de var.

http://www.gurmebebek.com/6-8-ay/boy-ki ... 0003,54190

İştahsızlık ve yeme problemi

Beslenmek bebişler için sadece karın doyurmak değildir. Tahmin edeceğinizden çok daha fazla her türlü gelişimlerine katkıda bulunur ve onlar için bir öğrenme, keşfetme ve oyun imkanıdır. Gelecekteki beslenme alışkanlıklarının temeli daha ilk lokmadan itibaren atılmaya başlar. Dolasıyla da gelecekteki sağlıklarının temeli de bu dönemde atılır. Bu nedenle öncelikli olan doğru bir beslenme alışkanlığı kazandırmaktır. Çok yemeleri önemli değildir. Yeterli, dengeli, doğru ve sağlıklı beslenmeleri önemlidir.

Öncelikle zorlamamalısınız, yemek konusunda teşvik edici olun ama asla zorlayıcı olmayın. Çünkü bu işleri inanın daha da zorlaştırır. Lokma savaşlarını başlatır ve işin içinden hiç çıkamazsınız. Yapmanız gereken en doğru şey bir öğün ve emme düzeni oluşturmak ve bu düzene uymak. Birlikte yiyerek mutlaka ona örnek olmak. Az yedi ya da yemedi diye aralarda beslememek ve yediği miktar bir iki kaşık bile olsa, yediği miktara bir süre razı olmak. Oyunla, TV ve benzeri dijital ekran karşısında yedirmemek. Bunlarda başta işleri kolaylaştırıyor gibi gelse de inanın sonrasında daha da zorlaştırır. Uzmanlar bebeklerin dikkatini dağıtarak yedirmenin doğru olmadığını, tam tersine dikkatlerinin yemeğe odaklanması gerektiğini söylüyorlar. Ve en çok da ailelerinin beslenme alışkanlıklarından etkileniyorlar, unutmamak lazım. Örnek olmak bu yüzden önemli. Eline verebileceğiniz şeyleri eline verin. Bırakın koklasın, ısırsın, kemirsin, döksün saçsın, mıncıklasın :) Aşağıda size iştahsızlık yazımızı veriyoruz, linke tıklayın ve mutlaka inceleyin çok işinize yarayacak bilgiler var. Evet biliyoruz zor ama bunlar sabır ve kararlılıkla yapıldığın da mutlaka işe yarıyor. Aksi halde hep iştahsızlıktan şikayet edeceksiniz :)

İştahsızlık ve çözüm yolları

http://www.gurmebebek.com/beslenme-soru ... ik/546,555
Ayrıca aşağıdaki linkteki yazılardan bebişlerin yeme içme alışkanlıkları, tat alma duyuları, damak zevkleri nasıl gelişir ve yemek seçme ile ilgili çok faydalı bilgiler bulacaksınız.

http://www.gurmebebek.com/beslenme-dosy ... 000,188284


“İştahsız Bebekler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir