yemiyor yemiyor

Doruk_annesi
Mesajlar: 1
Kayıt: 11 Oca 2016, 13:47

yemiyor yemiyor

Mesajgönderen Doruk_annesi » 11 Oca 2016, 13:55

merhaba,
13 aylık oğlum doğduğundan beri yemek sorunumuz var hep zorla yiyor daha yemek tabağını görünce ağlamaya başlıyor ne yapacağımı şaşırdım.artık lütfen yardımcı olun neden böyle ne zaman düzelecek bu durum :(

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 1155
Kayıt: 06 Kas 2012, 11:47

Re: yemiyor yemiyor

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 15 Oca 2016, 09:02

Merhaba, evet çok zor biliyoruz ve sizi çok çok iyi anlıyoruz çünkü biz de anneyiz. Ama öncelikle sakin olmalısınız zaten sorun bizim zorlamalarımız ve endişelerimiz yüzünden büyüyor. bebeklerimizle aramızda lokma savaşları başlıyor. Ve bu savaşı annelerin kazanması mümkün değil o nedenle önce ateş kes yapın sakin ve sabırlı olun :) Bazen bebekler annelerin onları besleme konusundaki hassasiyetini çok çabuk kavrıyor ve inanın yeme işini kasıtlı olarak zorlaştırıyorlar. Öncelikle sizin de onun da anlaması gereken, yemeği sizin için değil kendi için yediğini anlaması ve hissetmesi gerekiyor.

İştahsızlık ve yeme problemi

Beslenmek bebişler için sadece karın doyurmak değildir. Tahmin edeceğinizden çok daha fazla her türlü gelişimlerine katkıda bulunur ve onlar için bir öğrenme, keşfetme ve oyun imkanıdır. Gelecekteki beslenme alışkanlıklarının temeli daha ilk lokmadan itibaren atılmaya başlar. Dolasıyla da gelecekteki sağlıklarının temeli de bu dönemde atılır. Bu nedenle öncelikli olan doğru bir beslenme alışkanlığı kazandırmaktır. Çok yemeleri önemli değildir. Yeterli, dengeli, doğru ve sağlıklı beslenmeleri önemlidir.

Öncelikle zorlamamalısınız, yemek konusunda teşvik edici olun ama asla zorlayıcı olmayın. Çünkü bu işleri inanın daha da zorlaştırır. Lokma savaşlarını başlatır ve işin içinden hiç çıkamazsınız. Yapmanız gereken en doğru şey bir öğün ve emme düzeni oluşturmak ve bu düzene uymak. Birlikte yiyerek mutlaka ona örnek olmak. Az yedi ya da yemedi diye aralarda beslememek ve yediği miktar bir iki kaşık bile olsa, yediği miktara bir süre razı olmak. Oyunla, TV ve benzeri dijital ekran karşısında yedirmemek. Bunlarda başta işleri kolaylaştırıyor gibi gelse de inanın sonrasında daha da zorlaştırır. Uzmanlar bebeklerin dikkatini dağıtarak yedirmenin doğru olmadığını, tam tersine dikkatlerinin yemeğe odaklanması gerektiğini söylüyorlar. Ve en çok da ailelerinin beslenme alışkanlıklarından etkileniyorlar, unutmamak lazım. Örnek olmak bu yüzden önemli. Eline verebileceğiniz şeyleri eline verin. Bırakın koklasın, ısırsın, kemirsin, döksün saçsın, mıncıklasın :) Aşağıda size iştahsızlık yazımızı veriyoruz, linke tıklayın ve mutlaka inceleyin çok işinize yarayacak bilgiler var. Evet biliyoruz zor ama bunlar sabır ve kararlılıkla yapıldığın da mutlaka işe yarıyor. Aksi halde hep iştahsızlıktan şikayet edeceksiniz :)

İştahsızlık ve çözüm yolları

http://www.gurmebebek.com/beslenme-soru ... ik/546,555

Ayrıca aşağıdaki linkteki yazılardan bebişlerin yeme içme alışkanlıkları, tat alma duyuları, damak zevkleri nasıl gelişir ve yemek seçme ile ilgili çok faydalı bilgiler bulacaksınız.

http://www.gurmebebek.com/beslenme-dosy ... 000,188284


“İştahsız Bebekler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir