yürüteç - ortopedik ayakkabı ???

HLSCYLN

yürüteç - ortopedik ayakkabı ???

Mesajgönderen HLSCYLN » 11 Kas 2014, 16:22

herkese merhaba :) aklıma takılan bir mevzuya açıklık getirilmesi gerektiği için tecrübelerinizden faydalanmak istedim.. yürüteç kullanırken ortopedik ayakkabı da kullandınız mı ? ne kadar gerekli yada hangi dönemden sonra ortopedik ayakkabı kullanılması doğru olur. ;)

mervealikemal

Re: yürüteç - ortopedik ayakkabı ???

Mesajgönderen mervealikemal » 12 Kas 2014, 06:24

Merhaba ;

Öncelikle bebeğiniz kız mı erkek mi? Eğer bebeğiniz erkek ise erkek çocuklarında yürüteçi artık onaylamıyorlar. Kendi haline bırakın yada ilk adım arabaları var artık onlardan alabilirsiniz.

Gurmebebek

Mesajgönderen Gurmebebek » 12 Kas 2014, 06:54

Merhaba kız ve erkek ayrımı yok. Yürüteç artık önerilmiyor.

YÜRÜTEÇ ZARARLI MIDIR ? BİZLERDE YÜRÜTEÇLE BÜYÜDÜK.. NE YAPMALI.?
Önce yarar - zarar dengesi konusunda açıklamalar yapalım sonra birlikte karar verelim. Yürüteç bebeğin doğal yürüme dönemleri sırasında (refleksler dönemi, tam basamadığı çökme dönemi, tekrar ayakları üzerine bastığı istemli ayağa kalkma dönemi ve sıralama - yürüme dönemleri) duraklamaya ve kesintiye neden olur. Bebek yürüteçte aslında yürümez, ayakları ile iteleme yapar. Bacak boyu kısa geldiği için parmak ucuna basar ve bu alışkanlığa neden olabilir. Kısıtlı bir mekânda kaldığı için de psikolojik gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Kaşla göz arasında masa örtülerini tutup çekerek masa üzerindeki ağır cisimleri üzerine düşürür veya akla gelmedik binbir türlü tehlikeye maruz kalabilir. Yine vücudu daha yerçekimine karşı dik durmaya hazırlıklı olmadığından yığılarak duracağı için kifoz ya da skolyoz gibi omurga eğriliklerine neden olabilir.

HLSCYLN

Mesajgönderen HLSCYLN » 12 Kas 2014, 13:57

mervealikemal yazdı:Merhaba ;

Öncelikle bebeğiniz kız mı erkek mi? Eğer bebeğiniz erkek ise erkek çocuklarında yürüteçi artık onaylamıyorlar. Kendi haline bırakın yada ilk adım arabaları var artık onlardan alabilirsiniz.

bir oğlum var . bende farklı fikirler duydukça kafam karma karışık oldu. teşekkürler düşüncelerinizi paylaştığınız için.

HLSCYLN

Mesajgönderen HLSCYLN » 12 Kas 2014, 14:00

Gurmebebek yazdı:Merhaba kız ve erkek ayrımı yok. Yürüteç artık önerilmiyor.

YÜRÜTEÇ ZARARLI MIDIR ? BİZLERDE YÜRÜTEÇLE BÜYÜDÜK.. NE YAPMALI.?
Önce yarar - zarar dengesi konusunda açıklamalar yapalım sonra birlikte karar verelim. Yürüteç bebeğin doğal yürüme dönemleri sırasında (refleksler dönemi, tam basamadığı çökme dönemi, tekrar ayakları üzerine bastığı istemli ayağa kalkma dönemi ve sıralama - yürüme dönemleri) duraklamaya ve kesintiye neden olur. Bebek yürüteçte aslında yürümez, ayakları ile iteleme yapar. Bacak boyu kısa geldiği için parmak ucuna basar ve bu alışkanlığa neden olabilir. Kısıtlı bir mekânda kaldığı için de psikolojik gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Kaşla göz arasında masa örtülerini tutup çekerek masa üzerindeki ağır cisimleri üzerine düşürür veya akla gelmedik binbir türlü tehlikeye maruz kalabilir. Yine vücudu daha yerçekimine karşı dik durmaya hazırlıklı olmadığından yığılarak duracağı için kifoz ya da skolyoz gibi omurga eğriliklerine neden olabilir.

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler . bizim doktorumuzdan pek önermedi illa ki kullanmak istersen 9, ayında dikkatli bir şekilde kullan demişti ama daha erken hiç önermedi.

HLSCYLN

Mesajgönderen HLSCYLN » 12 Kas 2014, 14:02

peki ayakkabı hakkında ki bilgilerinizi de benimle paylaşır mısınız. bu konu da da çok farklı şeyler söyleniyor etrafımda.yani ilk adım ayakkabısı olarak bildiğim ortopedik ayakkabı ilk olarak ne zaman kullanılmalı.

Gurmebebek

Mesajgönderen Gurmebebek » 13 Kas 2014, 15:01

Ayakkabı konusunda da farklı fikirler olabiliyor. Acaba sizin bebişiniz kaç aylık. Ona göre bilgi verelim.

HLSCYLN

Mesajgönderen HLSCYLN » 13 Kas 2014, 15:22

oğluşum 7.5 aylık :)

Gurmebebek

Mesajgönderen Gurmebebek » 14 Kas 2014, 06:44

1 yaş yürümeye başlamadan önce altı ince derili hatta mes denilen patik tipi ayakkabılar öneriliyor. yürümeye başlayınca ilk adım ayakkabısı alınıyor. Çocuk mağazalarında bu ayırım var, biliniyor genelde. altları yumuşak, kendileri hafif ve ortopedik bu ayakkabıların.

HLSCYLN

Mesajgönderen HLSCYLN » 14 Kas 2014, 13:00

teşekkürler :) ben patik denen ayakkabılardan almıştım fakat oğlum hiç ayağında durdurmuyor sevmiyor.bu fikir çok iyi oldu benim için

“Sabah Sohbetleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir