Katı gıdaya geçerken aklınızda binbir tane soru var. 15-20 dakikalık doktor kontrollerine o soruların cevapları sığmıyor. Eh bir de birkaç terslik çıkarsa, bebeğinizin o ilk lokmalarını zevkle izleyecekken, süreç işkenceye dönebiliyor.   
 
Küçük gurmeler büyüdükçe, dışarıdaki kocaman dünya da yeme içmelerinde etkili olmaya başlıyor. Yemek yerken öğrenmeye başlıyor, biraz daha büyüdüklerindeyse oyun oynarken başkalarının beslenmelerini, farklı lezzetleri görüyorlar… Anneler olarak ne kadar "İyi yesin, yeterince yesin" istesek de miniklerin büyüme sürecindeki bu değişimler, farklı dönemlerde farklı zorluklar çıkarıyor karşımıza. 
 
Çocuk beslenmesinin şakası yok.  
 
Araştırmalar çok net: 
 
''Büyümenin en hızlı olduğu ilk iki sene, büyüme hormonlarının etkisinin yanı sıra, en önemli etken beslenme. Yani ilk yıllardaki beslenme çocuğun ilerideki boyunu önemli ölçüde etkiliyor''. (TÜBİTAK) 
 
Çocuğunuzun ileride şeker hastası olup olmayacağında bile bugün neyi, nasıl yediği belirleyici. 
 
Tabağındakiyle oynama yavrum, ye… 
 
Bebeğinizin tabağında kalan yemek arkasından ağlamaz! Bırakın dokunsun, koklasın, tatsın, oynasın, bıraksın. Onun yemekle ömür boyu sürecek ilişkisi bugün böyle başlıyor. Bu ilişkinin olumlu temellerini, biraz daha fazlaca temizlik yapan, sabır küpü anneler atıyor. :) 
 
Anne şefler geleceği besliyor, biz de onlara tecrübe ve araştırmalarımızdan yola çıkarak rehber olmaya çalışacağız.  
 
Peki biz kimiz? 
 
Esra Sert: Ladin’in annesi. Televizyon habercisi, Ntvmsnbc anne-çocuk yazarı (Acemi Anne), Uykusuz Anneler Kulübü’nün admin anası. 
 
Seda Öztezel: Zeynep ve Ömer'in annesi. Dijital pazarlama-reklamcılık ve cafe işletmeciliği yaptı. Motorsiklet ve seyahat düşkünü. 40. Paralel isimli bir seyahat belgeseli var.

Yazar :
57 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Şimdi de gelelim ek besinlere, anne sütü çok önemli ama 6. aydan sonra tekbaşına yeterli değil ek besinlere yavaş yavaş geçmek lazım. Aslında uykuda beslem doğru değil. Bunu bırakmaya...

    gurmebebekadmin - 15.04.2019
    Devamını Oku
  • Merhaba, biz size bu konuda ki yazılarımızı verelim. Önce bir okuyun. Sonra tekrer kafanıza takilan bir şey olursa bize sorun. Üstine konuşalım. Öncelikle kız çocuklarının gelişim...

    gurmebebekadmin - 15.04.2019
    Devamını Oku