Mastit nedir, nasıl tedavi edilir?

Aile hekimi, Uluslararası sertifikalı emzirme danışmanı-Tijen Eren Videolar / Anne sütü videoları

0 Kişi bu videoyu beğendi.

Mastit meme dokusunun iltahabıdır. Emzirme sonrası göğüse, üçüncü dördüncü günden sonra süt hücüm eden annnelerde, ilk bir hafta içinde sıkça karşılaşan bir durumdur. Başlıca sebebi göğüsten sütün yetiri kadar düzenli bir şekilde uzaklaştırılamamasıdır. Bazen yeni doğan bebeğin de uykulu olması ya da çok aktif bir şekilde göğüsü bitirememesi sebebiyle göğsün özellikle gerisinde biriken süt, çok kolay tıkaya bilmekte kanallları. Ve bir besi yeri oluşturarak bakterilerin çoğalmasına sebebep olabilmektedir. Meme ucundaki çatlaklar da içeriye mikroorganizmaların girmesi için yol açarak mastit gelişimine katkıda bulunabilirler.

Mastitten korunmak için ne yapmalıyız? Bir kere göğüslerdeki süt miktarını, sertliği iyi takip etmeliyiz. Yani bebek bir gözğüsü bitiriyorsa, diğer göğüs sertse oradaki sütü elle, basit bir el pompasıyla veya normal elektrikli ya da pilli pampayla ya rahatlatmak için ya boşaltıp saklamak için sağmak düşünülebilir. Ve eğer çatlak varsa, bunun da tedavisi için doğru zamanda ve doğru şekilde yardım almak mastitin gelişmesini engelliyecektir. Ama bir kez mastit geliştiyse, özellikle ateş, göğüste kızarıklık, meme ucunda kızarıklık veya lokalize hassasiyet gibi bir tablo oturduysa yine artık bir tıp uzmanından yardım alıp, tedavi düzenlenmelidir.

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Merhaba öncelikle aramıza hoş geldiniz Site ana sayfada sağ alt tarafta besinler bölümümüz var. Et, sebze, meyve, tahıl, diğer gıda şeklinde. Örneğin soğanı merak ettiniz, sebzenin üstüne...

    Gurmebebek - 06.08.2018
    Devamını Oku
  • Merhabalar yeni uyenizim ve bilgilerinizden cok memnunuz.Kızım 7.ayini doldurdu.Bulgur pilavi ve sehriye pilavi artik yiyebilirmi yada corbalarina katmaya baslayabilirmiyim ? Sogan ve sarimsak kullansam...

    Azrayza - 05.08.2018
    Devamını Oku