Sütün ilk ve son gelen kısmı arasındaki fark nedir?

Aile hekimi, Uluslararası sertifikalı emzirme danışmanı-Tijen Eren Videolar / Anne sütü videoları

1 Kişi bu videoyu beğendi.

Anne sütü göğüse yerleştiğinde göğüsün ön kısmına daha çok laktozdan zengin ve daha sulu kısım otururken, göğsün gerisine daha çok yağdan zengin kısım oturmaktadır. Bu ne demektir? Bebek emdiği ilk birkaç dakika içinde, 10-15 dakika içinde susuzlığunu giderip, daha şekeri bir besin alırken eğer emmeye aynı memede devam edip 25-30 dakikalara ulaşırsa, gerideki yağlı kısmı alıp karnını doyurabilecektir. Ne önemi var peki? Şimdi bizim annelerde özellikle iri göğüsü olanlarda şöyle bir yola gidiliyor. Bir memeden 15 dakka emsin, diğer memeden de 15 dakka emsin göğüsler rahatlasın. Halbuki bu durumda bebek ancak her iki memenin de ön sütünü almış oluyor. Ne problem olur? Bebeğin tartı almasında geri sütü aldığı hızı göremeyiz, bu birinci problem. İkinci problem, öndeki sulu şekerli süt çok hızlı hazmedildiği için bebek hemen acıkarak tekrar memeye gelmek isteyecektir. Tekrar memeye gelip, tekrar emen bebekte gaz gittikçe daha çok birikecektir ve bu sefer koliğe varabilen sancılar görülecektir. Ve bebeğin uyku düzeninin oturtulmasıda, sadece ön süt alan bebeklerde çok zor olacaktır.

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku