Uzman Diyetisyen Müge Özyurt Şafak

ŞEKER YÜKLEMESİ NEDİR? YAPILMALI MI?

Gebelik şekeri son 20 yıldır hızla artmakta ve sıklıkla karşılaşılan bir hastalık olarak görülmektedir. Tanı ve tedavideki gelişmeler sayesinde artık binlerce anne adayı gebelik şekeri çıksa da problemsiz bir gebelik geçirerek sağlıklı bebek sahibi olabilmekte. Gestasyonel diyabet çoğunlukla geçici bir durumdur. Normalde yiyeceklerden aldığımız karbonhidratlar sindirilerek şeker (glikoz) olarak kana geçer ve enerji olarak hücrelerimiz tarafından kullanılır. Karbonhidrat içeren bir besin tükettiğinizde pankreas organından insülin adı verilen bir hormon üretilir. Pankreasın salgıladığı insülin hormonun görevi besinlerden sağlanan glikozu hücre içine sokarak kandaki şeker düzeyini dengede tutmaktır. Ancak hamilelikte salgılanan gebelik hormonları insülinin glikozu hücre içine sokma görevini zorlaştırır ve bu durum hamilelerde kan şekerinin yükselmesine neden olur. Gestasyonel diyabet gebeliğin 20nci haftasından sonra ortaya çıkabilir.

Eğer gebeliğiniz normal ve sağlıklı geçiyorsa herhangi bir şikâyetiniz yoksa gebeliğin 24.-28.haftaları arasında glukoz (şeker) tarama testi yapılarak gestasyonel diyabet riski araştırılır. Ancak hızlı kilo alma, çok sık idrara çıkma, çok su içme gibi diyabet ( şeker hastalığı ) belirtileriniz varsa bu tarama testinin daha önceki haftalarda yapılması önerilmektedir.

HAMİLELİKTE ŞEKER YÜKLEME TESTİ

Gebelik şekerini belirlemek için 24 – 28 haftalar arasında glukoz tarama testi yapılır. Bu test ile ilgili gündemde doğru olmayan söylentilerin olması akıllarda soru işaretlerinin oluşmasına neden olmakta ancak endişelenmemelisiniz. Çünkü test için kullanılan 50g glikoz aslında korkulacak bir miktar değildir. 1 dilim ekmek 15g, 1 orta boy portakal 18g, kahvaltıda tükettiğiniz 1 tatlı kaşığı bal 5g karbonhidrat yani şeker (glikoz) içerir. Bu nedenle bir seferde 50g şeker yüklemesi yapılması herhangi bir sağlıklı problemine neden olmaz.

Glukoz tarama Testi: Günün herhangi bir saatinde aç veya tok karnına tarama amaçlı anne adayına 50gram glikoz içirilir; bir saat sonra kan şekerine bakılır. Kan şekeri 140'ın altında ise herşey normaldir, fakat kan şekeri 140'ın üzerinde tespit edilen hamilelere 3 saatlik 100gram glikoz ile şeker yükleme testi ( OGTT ) planlanır ve kesin tanı konulur.

OGTT (Oral Glukoz Tolerans Testi): Bu test için en az 8 saat açlık gereklidir. Sabah açlık kan şekeri bakılır ve anne adayına 100gram glikoz içirilir; ardından saatte bir 1 saat süre ile kan şekeri ölçülür. Normal bir hamilelikte kan şekerinin aşağıdaki tablodaki değerleri geçmemesi beklenir.

Açlık Kan Şekeri                          95 mg/dl        
Yüklemeden sonra 1.Saat          180 mg/dl
Yüklemeden sonra 2.Saat          155 mg/dl
Yüklemeden sonra 3.Saat          140 mg/dl

Tahlil sonucunda gebelik şekeri tespit edilirse doktorunuz sizi beslenmenizin takibi için bir diyetisyene yönlendirmelidir.

28 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Merhaba kızım 10 aylık 11 e girdi hala 8 kilo sağlıklı. kaşıkla ne verdiysem ağzını kilitliyor.eline ekmek karpua kavun verdiğimde suyunu az çekip kalanı çıkarıyor.bu daha ne kadar böyle...

    Superisi0306 - 30.06.2022
    Devamını Oku
  • Merhaba, Benim bebeğim tam 6 aylik ve üç gündür biberon ile mama reddi yaşıyoruz zaten emmiyor da. İncelediğim tum ornek ek gida menulerinde ya mama ya anne sutu yaziyor ama bunlari almayan bebeklerin...

    Merco - 03.06.2022
    Devamını Oku