Yapılışı

Yumurtayı 10 dakika kadar kabuğuyla kaynatın.
Beyazını çıkarıp sarısını bir kaba alın, çatalla ezin.
İçine iki kaşık yoğurt ya da aldığı kadar anne sütü  ekleyip malzemeyi iyice birbirine yedirin.

Püf Noktası

Katı gıdaya geçişte, yumurtanın beyazı alerjik olduğu için  1 yaşına kadar küçük gurmelere verilemiyor. Anne şefler yumurtanın sarısını bebeklere nasıl yedireceklerini şaşırırlar, zira İyi pişmiş yumurta sarısının tek başına yenmesi güçtür. Yoğurt veya anne sütü ile yumurtanın sarısını açmak iyi bir fikir olabilir. 

Uyarılar

Salmonella riski nedeniyle yumurta sarısı çiğ kalmamalı. Yumurta sarısını 8, beyazını 12. aydan önce çocuğunuza vermeyiniz.
 

Aklınızda Bulunsun

Yumurtanın gereğinden fazla haşlanması halinde sarısı etrafında oluşan yeşilimsi renk, yumurtanın besin değerini kaybettiğinin göstergesidir. Bebeklerinize ve çocuklarınıza verilmemesini Gurme Bebek olarak öneriyoruz.


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 8-12 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.