Yapılışı

Karnıbaharlar tencerede 5 dakika haşlanır (çok yumuşamamasına dikkat edin) soğuyan karnıbaharlar rendelernir ve bir bezin içine konarak tüm suyu iyice sıkılır. Bir taraftan soğan, sarımsak ve rendelenmiş havuçlar hafifçe kavrulur. Soğuyan malzemeler derin bir kapta karıştırılır; Karnıbaharlar, kavrulmuş soğan ve havuç , peynir, yumurta, ince kıyılmış taze yeşillikler harmanlanır ve şekil verilerek tepsiye dizilir. Alt üst kızarana kadar fırında pişirilir.

Püf Noktası

Karnıbaharın suyu iyice sıkılmalı ya dabuharda haşlanmalı.

Uyarılar

İlk kez vereceğiniz bütün gıdalar için önce doktorunuza danışın ve üç gün bekleme kuralını uygulayı! Üç gün bekleme kuralı için tıklayın.

Yumurtanın sarısı 8. ayda beyazı 1 yaşında önerilir. Bu nedenle 1 yaşından küçükler için bu tarifte yumurtanın sadece sarısını kulanın! Yumurta hakkında bilgi için tıklayın.

Diğer 8-12 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.