Yapılışı

Mercimeği 1 gece önceden ıslatın.
Mercimekleri süzün. Islattığınız suyu atın.
Mercimekleri küçük bir tencereye alın. Üç parmak üstüne çıkacak kadar su ekleyin ve iyice pişinceye kadar haşlayın. Mercimekler suyu tamamen çekmesin. Gerekirse üstüne biraz daha su ekleyin.
Hafif sulu bıraktığınız mercimeğe bulguru ekleyin, bulgurun şişmesi için  tencerenin kapağını kapayın.
İnce ince doğranış soğan sarımsak salça ve maydanozu bir tavada hafifçe kavurun.
Bulgur şişince tavada kavurduğunuz karışımı ekleyin ve ikisini birlikte yoğurun.
Malzemeler iyice birbirine geçince köfte büyüklüğünde parçalara bölün.

Püf Noktası

Suyu ilk başta çok fazla koymayın, gerekirse sonradan ekleyin. Fazla sulu kalırsa köfteleriniz fazla yumuşak olacaktır. Küçük gurmenizin parmaklarıyla rahatça tutabilmesi için köftelerin biraz kıvamlı olmasında fayda var.

Uyarılar

 Yeşil mercimek ve bulgur bebeğinizde gaz yapabilir. Küçük gurmenizin gaz problemi varsa baklagile başlama ayını erteleyebilir ya da çok küçük miktarlarda vererek başlayabilirsiniz.
 
Turunçgillere 12. aydan itibaren başlanabiliyor. Bebeğiniz 12 aydan küçükse bu tariften limonu çıkartabilirsiniz. Ya da doktorunuza danışarak çocuğunuzun nasıl tolere ettiğini anlamak için az miktarda limon ekleyebilir, zamanla arttırabilirsiniz.
 

Diğer 12-18 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.