Yapılışı

Kuru fasulyeyi ayıklan ve yıkayın.
Yumuşayan kuru fasulyenin kabuklarını soyun.  
Üzerini 1-2 parmak geçecek kadar su ile yumuşayıncaya kadar pişirin. 
Pişen kuru fasulyeyi haşlama suyu içinde çatalla ezin. 

Püf Noktası

Kuru fasulyeyi ve diğer bakliyatları unutmaz da bir gece önceden ıslatırsanız, ertesi gün pişirme süresi kısalacaktır. Ama ıslatmadan önce yıkamakta fayda var. Kuru fasulyeniz ıslatıldıktan 6-8 saat sonra pişmeye hazır hale gelecektir.Sonra üzerini kaplayacak kadar su pişmesi için yeterli olacaktır.

Kuru fasulyenin diğer bakliyatlarda olduğu gibi pişirmeden önce en az 6 saat suda bekletilmesi ve pişirirken de köpüğünün alınması gerekli. Bu ıslatma işlemi bakliyatların gaz yapma olasılığını da düşürecektir. Islatma sayesinde gaz yapan olagosakkaritler ıslatma suyuna geçer. Bu nedenle bakliyatları ıslattığınız suyu pişirme sırasında kullanmayın. Islatma suyunu dökün ve ardından bakliyatı su altında yıkayın. Ondan sonra pişirmeye başlayın.

Bakliyatları pişirirken 3 bardak suya 1 bardak kuru gıda ölçüsünü kullanabilirsiniz. Ama eğer kullandığınız bakliyatı bir gece önceden ıslatmadıysanız ölçüyü 1’e 4, hatta 1’e 5 şeklinde yapabilirsiniz.

Uyarılar

Kuru fasulye gurmenize gaz yapabilir. O nedenle püf noktasındaki önerilere dikkate alarak pişirmenizi öneririz.

Aklınızda Bulunsun

Eğer kuru fasulyeyi yanında tam pirinç, ya da tam buğday ekmeği gibi bir tam tahıl kaynağı ile birlikte servis ederseniz, bebeğiniz o gün ihtiyaç duyduğu proteini tam olarak almış olacak.

Çünkü kuru fasulye gibi bitkisel protein kaynaklarında, hayvani protein kaynaklarında (et gibi)  olan temel amino asitlerin hepsi yok. O nedenle onu tam tahıllarla birlikte verirseniz tüm amino asitleri birden almış olacak.


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 8-12 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.