Yapılışı

Kuru kayısıları bir cezvede 2 yemek kaşığı suyla 10 dakika pişirin.
Karışımı blendırdan geçirin. 

Püf Noktası

Meyveleri pişirme suyu ile birlikte blendırdan geçirin. Daha sıvı bir kıvam için pişirme suyu miktarını arttırabilirsiniz. 

6. aydan itibaren ek besinlere geçecek olan bebğinizin beslenme programına dahil edebileceğiniz Kuru Kayısı için Gurme Bebek olarak önerimiz, sülfür içermeyen, güneşte kurutulmuş günkurusu kayısı kullanmanızdır. Sülfür, minik gurmeniz için alerji yapabilir ve sağlıklı değildir. 

Uyarılar

Gurme Bebek, bebek ve çocukların çok tatlı yiyecekleri sık ve tek başına tüketmesini önermiyor. Ne kadar sağlıklı olurlarsa olsunlar. Zira küçük gurmenizin damağı tatlıya alışırsa daha sonra yeşil sebzelerin tadı ona hoş gelmeyecektir. Kuru kayısı püresi gibi tatlı yiyecekleri tam yulaftan muhallebi gibi tariflerin içinde kullanabilirsiniz. Böylece hem yulaf gibi pek tadı olmayan ama çok faydalı bir yiyeceği tatlandırmış, hem de çocuğunuzu tatlıya alıştırmamış olursunuz.

Aklınızda Bulunsun

Bu tarifi her türlü yiyeceği tatlandırmak için şeker yerine kullanabilirsiniz. 
  
Bebeğiniz parmak yiyecek yemeye başladıysa, pişirdiğiniz kuru kayısıları ufak parçalara bölerek önüne koyabilirsiniz. Hatta üstüne blendırda toz haline getirdiğiniz cevizden de serpebilirsiniz. Küçük gurmeniz hatta kendiniz için bile bundan daha sağlıklı ve lezzetli bir tatlı olamaz. Bir lokma ağzınıza atın siz de bayılacaksınız. 

Diğer 6-8 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.