Yapılışı

Kuru kayısıları bir cezvede 2 yemek kaşığı suyla 10 dakika pişirin.
Karışımı blendırdan geçirin. 

Püf Noktası

Meyveleri pişirme suyu ile birlikte blendırdan geçirin. Daha sıvı bir kıvam için pişirme suyu miktarını arttırabilirsiniz. 

6. aydan itibaren ek besinlere geçecek olan bebğinizin beslenme programına dahil edebileceğiniz Kuru Kayısı için Gurme Bebek olarak önerimiz, sülfür içermeyen, güneşte kurutulmuş günkurusu kayısı kullanmanızdır. Sülfür, minik gurmeniz için alerji yapabilir ve sağlıklı değildir. 

Uyarılar

Gurme Bebek, bebek ve çocukların çok tatlı yiyecekleri sık ve tek başına tüketmesini önermiyor. Ne kadar sağlıklı olurlarsa olsunlar. Zira küçük gurmenizin damağı tatlıya alışırsa daha sonra yeşil sebzelerin tadı ona hoş gelmeyecektir. Kuru kayısı püresi gibi tatlı yiyecekleri tam yulaftan muhallebi gibi tariflerin içinde kullanabilirsiniz. Böylece hem yulaf gibi pek tadı olmayan ama çok faydalı bir yiyeceği tatlandırmış, hem de çocuğunuzu tatlıya alıştırmamış olursunuz.

Aklınızda Bulunsun

Bu tarifi her türlü yiyeceği tatlandırmak için şeker yerine kullanabilirsiniz. 
  
Bebeğiniz parmak yiyecek yemeye başladıysa, pişirdiğiniz kuru kayısıları ufak parçalara bölerek önüne koyabilirsiniz. Hatta üstüne blendırda toz haline getirdiğiniz cevizden de serpebilirsiniz. Küçük gurmeniz hatta kendiniz için bile bundan daha sağlıklı ve lezzetli bir tatlı olamaz. Bir lokma ağzınıza atın siz de bayılacaksınız. 


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 6-8 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.