Faydaları

Şaşırtıcı ama kuru meyveler iyi bir kalsiyum kaynağı. Yani güçlü kemikler için birebir. Lif açısından oldukça zengin ve sindirim dostu kuru meyveler, kabızlık için de iyi bir çözümdür. Ayrıca güçlü bir antioksidandırlar, bağışıklık sistemini güçlendirirler.

Gurmelerinizin ara öğünleri için kurutulmuş meyveler çok iyi bir alternatif. Dilerseniz yanında süt de verebilirsiniz. Hem böylece tatlı ihtiyaçlarını da gidermiş olursunuz.

Kuru meyve deyince bir dolu yiyecek işin içine giriyor. Kuru üzüm, kuru erik, kuru kayısı.... Liste uzayıp gidiyor.
 
Bebeğiniz parmak yiyeceklere hazır olduğunda verebileceğiniz bir gıda. Özellikle 7 ila 9 ay arasında kuru üzüm yemeye hazır oluyorlar. Kurutulmuş meyve çeşitlerinden yaban mersini, kuru erik ve kuru kayısı için de aynı şeyler geçerli.
 
Aklınızda bulunsun
 
Bebek için açıkta satılanları tercih etmeyin. İlla açık alacaksanız tadına bakın, küflü  bir tat geliyorsa almayın. Tozdan arındırmak için yıkayıp öyle tüketin. Oldukça şekerli gıdalar ve ne demiş atalarımız “Azı karar, çoğu zarar”. Kuru meyve tüketim miktarı da bu yüzden çok önemli. Gurmeniz kuru meyveyi biraz fazla kaçırırsa tombiş bir bebek haline gelebilir. 

Uyarı
 
Ya kuru meyveler boğazına kaçarsa?
 
Bebeğiniz ısırarak yemeye başladıktan sonra, bu tür kuru meyveleri verirken onun boğazına kaçmayacak büyüklükte vermeniz iyi bir çözüm. Bunun dışında bu tür yiyecekleri yerken oturur vaziyette olmasına dikkat edin. Yani avuç avuç kuru üzümle bir yandan yürüyüp bir yandan da avucundakileri yemesin. Tabi bu tür kuru meyveleri verirken gözünüz üzerinde olsun. Çocukların boğazına birşey kaçtığında ses çıkaramıyorlar. Bir şeylerin yanlış gittiğini ancak görerek anlayabilirsiniz.
 
Kuru meyveler diş çürüğüne neden olur mu?
 
Kuru meyveler hem çok şekerli hem de sakız gibi çiğnemek gerekiyor. Bu da gurmelerinizin dişine yapışabileceği anlamına geliyor. Bu da diş çürüklerine neden olabilir.

Diş çürüklerinden korunmak için, bebeğinize tek başına kuru meyve vermek yerine bir yiyeceğin bir parçası şeklinde sunmanızda fayda var. Bunun dışında belki kuru meyve yedikten sonra ağzını suyla çalkalamasını sağlayabilirsiniz. Tabi bir de kuru meyveleri yedikten sonra dişlerini fırçalayabilirsiniz.

Annelere not: Kuru meyveler, özellikle de kayısı ve kayısı yağı cildi besler, cildi yağlar, saçları besler, onarır, nemlendirir ve saçların yağ ihtiyacını karşılar. Cilt, göz altı, yüz ve el nemlendiricisi olarak kullanılabilir ve yaşlanma etkilerine karşı savaşır.
 
100 gram kuru üzümde;
 
K vitamini 3.5 mcg
Kalsiyum 50.0 mg
Demir 1.9 mg
Magnezyum 32.0 mg
Fosfor 101 mg
Potasyum 749 mg
Sodyum 11.0 mg
 
 
100 gram kuru erikte;

A vitamini 2000 IU
C vitamini 4.3 mg
Kalsiyum 31.0 mg
Demir 2.8 mg
Fosfor 72.0 mg
Potasyum 852 mg
Sodyum 23.0 mg
 
100 gram kuru incirde;

Omega 6 345 mg
A vitamini 10 Iu
C vitamini 1.2 mg
K vitamini 15.6 mcg
Folat 9 mcg
Kalsiyum 162 mg
Demir 2 mg
Magnezyum 68 mg
Fosfor 67 mg
Potasyum 680 mg
Sodyum 10 mg

59 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku