Nar faydalari

Nar bağışıklığı güçlendiriyor. Özellikle içerdiği antioksidanlar sayesinde vücudun savunma sistemini güçlendiriyor. Aynı zamanda enerji de veriyor.

Narın kendisini değil ama nar suyu 8-10. aylardan itibaren verebilirsiniz. Narın suyunu sıkıp pürelerinin içine, meyve sularının içine katabilirsiniz.
 
100 ml. nar suyu, yetişkin bir insanın bile günlük C vitamini gereksiniminin %16’sını karşılar. Nar suyu ayrıca B vitamini ve potasyum içerir.
 
Nar suyu sadece tanelerinden ve nar çekirdeği değil, tüm meyveden üretilmesi, bu içeceğin antioksidan etkisinin daha da artmasına neden oluyor. Narın kabuğu alkaloit, tanen ve glikozitler içeriyor. Bu nedenle ishal kesici etkisi var.
 
Uyarı
 
Narın ve nar suyunun fazla miktarlarda kullanımı küçük çocuklarda sindirim zorlukları yaratabiliyor. Ne demişler “Azı karar, çoğu zarar.” Küçük gurmenize nar verirken bunu kendinize hatırlatın.
 
Nar taneleri bebeklerin boğazına kolaylıkla kaçabilir, çok dikkatli olmak gerek.
 
Aklınızda bulunsun
 
Narı çiğ olarak tüketirken en zor iş beyaz liflerini ayıklayabilmek. Bunun için ortadan ikiye kestiğiniz narın önce dış kabuklarını ayıklayın. Sonra da  kırmızı nar tanelerini su dolu bir kaba koyun. Taneler dibe çökerken beyaz lifler de su üstünde kalacaktır. 
 
100 gram narda;
 
C vitamini 10.2 mg
E vitamini 0.6 mg
K vitamini 16.4 mcg
Folat 38.0 mcg
Kalsiyum 10.0 mg
Demir 0.3 mg
Magnezyum 12.0 mg
Fosfor 36.0 mg
Potasyum 236 mg

Yazar :
100 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • 办理莱斯大学假文凭QQ微信:963146376办Rice大学假文凭、办理美国假文凭,办理美国留学成绩单、办理留学回国证明、咨询学历认证教育部认证文凭学生卡 Rice...

    xzvzxvzxv - 15.11.2018
    Devamını Oku
  • 办理杜克大学假文凭QQ微信:963146376办Blue Devil大学假文凭、办理美国假文凭,办理美国留学成绩单、办理留学回国证明、咨询学历认证教育部认证文凭学生卡...

    xzvzxvzxv - 15.11.2018
    Devamını Oku