Faydaları

Portakal müthiş bir C vitamini deposu ama o kadarla sınırlı değil. İçindeki lezzetli ve sulu posa B vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum da içeriyor. Portakalın faydaları saymakla bitmiyor. Lifler, organik asitler ve şeker açısından da zengin. Vücuttaki direnci arttırıyor. Kanın durulmasına ve temizlenmesine yardımcı oluyor. Hazmı kolaylaştırıyor. Enerji veriyor.

Portakalda B vitamini çeşidi olan folak ve folik asit de bulunuyor. Folik asit, hamilelik boyunca ve özellikle ilk üç ay çok gerekli. Bebekte Spina Bifida gibi anormalliklerin oluşmasını engelliyor. Alyuvarların oluşmasına yardımcı oluyor, aynı zamanda yemeklerdeki besleyici maddelerin vücut tarafından emilmesini sağlıyor. Demir emilimini de arttırıyor.

Bunların dışında portakalda bulunan lifler sindirim sistemini düzenliyor.

Aklınızda bulunsun

Olur da kırmızı portakala denk gelirseniz, elinizdeki portakalın kıymetini bilin. Kırmızı olanlar daha çok likopen içeriyor.

Çocuğunuzun tatlı istediği zamanlar için evde yapacağınız portakal reçeli harika bir alternatif olacaktır. Bebek marmelatı ve bebek reçeli tarifi için tıklayın. Bu tarifleri portakal ya da bebeğinizin sevdiği mevsim meyvelerinden biri ile deneyebilirsiniz. Portakal suyu en popüler meyve sularından biri ancak bir bardak portakal suyu elde etmek için çok fazla portakal sıkmak yerine 1-2 portakalın suyuna biraz su ekleyerek çoğaltabilirsiniz. Böylece hem gereğinden fazla tüketmemiş olur minik gurmeniz hem de asit oranını düşürmüş olursunuz.

Uyarı

Hepimiz biliyoruz ki portakal ve diğer turunçgiller iyi bir C vitamini kaynağı. Bu önemli kaynaktan bebeğinizi mahrum etmek istemeyebilirsiniz. Ancak bunlar aynı zamanda çok asitli yiyecekler. Bu nedenle 12 aydan küçük bebeklerde kaşıntıya ve özellikle de pişiklere neden olabiliyor. Eğer bebeğinize 12 aydan küçükken portakal vermek istiyorsanız onda alerjik reaksiyonlara neden olup olmadığına dikkat etmeniz gerekecek.

Anneler için not: Minik gurmenize yedirirken kendiniz de yemeyi ve içmeyi ihmal etmeyin. Cildi nemli tutar, kan dolaşımını arttırır ve cildi oluşmakta olan kırışıklıklara karşı korur. Saçları parlatır. Bizde söylemesi :) 

1 orta boy portakalda;

Vitaminler

346 IU A vitamini
82 mg C vitamini
0.09 mg B1 vitamini
48 mcg Folat

Mineraller

232 mg Potasyum
32 mg Fosfor
15 mg Magnezyum
60 mg Kalsiyum

58 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku