Faydaları

Turunçgil çeşitleri
çok besleyici gıdalar. C ve A vitamininden, kalsiyumdan, liften ve folik asitten yana zenginler. Ortak özellikleri, kanı temizler, vücut direncini arttırır, soğuk algınlığı ve hastalıklara karşı korur. Ateş düşürücü özelliği olduğu da söyleniyor. Obezite, astım, bronşite karşı etkilidir. Ve hem fiziki hem de zihinsel yorgunluğu giderir, sinirleri yatıştırır, rahatlatır. Uykusuzluğa da birebir.

Aklınızda bulunsun
 
Greyfurt ve portakalın iç renginin koyu kırmızı olması, bol bol ‘‘Likopen’’ içerdiğinin bir göstergesidir.

Her meyvede olduğu gibi bebek ve çocukları suyu değil, kendisinin yenmesi teşvik edilmelidir. Suyu verilecekse sadece bir adet mandalina veya portakaldan çıkan miktarla yetinmek daha iyi olacaktır. Biraz su ilave ederek çoğaltabilirsiniz. Böylece hem asit oranını düşürmüş olur hem de gereğinden fazla tüketimi önlersiniz. 
 
Uyarı
 
Hepimiz biliyoruz ki portakal ve diğer turunçgiller iyi bir C vitamini kaynağı. Bu önemli kaynaktan bebeğinizi mahrum etmek istemeyebilirsiniz. Ancak bunlar aynı zamanda çok asitli yiyecekler. İçeriğindeki asitler minik gurmelerin henüz tam oturmamış sindirim sistemi için ağır gelebiliyor. Bu da kimi zaman alerjik reaksiyonlar kimi zaman da pişik olarak kendini gösterebiliyor. Bu nedenle 12 aydan küçük bebeklerde önerilmiyor.
 
Bebeğinize turunçgilleri verip bir alerjik reaksiyonla karşılaşmadıysanız ne mutlu. Ama yine de limon gibi güçlü turunçgilleri hergün vermeyin. Arada zaman bırakın. Hergün kullanım da zararlı olabilir.

Markette kağıda sarılı gördüklerinizi almayın. Onlarda ya bir çürük ya bir kesik ya da benzer bir defo vardır, genelde diğerlerine de bulaştırıp tüm malı mahvetmesin diye kağıda sarıyorlar.

Annelere not: Hepsi cildi canlandırmaya, kırışıklıklarla savaşmaya, saçları parlatmaya, tırnakları güçlendirmeye katkı sağlıyor. Bizden söylemesi :)
 
100 gram limonda;

A vitamini 20 IU
C vitamini 46 mg
Folat 13 mcg
Kalsiyum 7 mg
Magnezyum 6 mg
Fosfor 6 mg
Potasyum 124 mg

76 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku