Faydaları

Turunçgil çeşitleri
çok besleyici gıdalar. C ve A vitamininden, kalsiyumdan, liften ve folik asitten yana zenginler. Ortak özellikleri, kanı temizler, vücut direncini arttırır, soğuk algınlığı ve hastalıklara karşı korur. Ateş düşürücü özelliği olduğu da söyleniyor. Obezite, astım, bronşite karşı etkilidir. Ve hem fiziki hem de zihinsel yorgunluğu giderir, sinirleri yatıştırır, rahatlatır. Uykusuzluğa da birebir.

Aklınızda bulunsun
 
Greyfurt ve portakalın iç renginin koyu kırmızı olması, bol bol ‘‘Likopen’’ içerdiğinin bir göstergesidir.

Her meyvede olduğu gibi bebek ve çocukları suyu değil, kendisinin yenmesi teşvik edilmelidir. Suyu verilecekse sadece bir adet mandalina veya portakaldan çıkan miktarla yetinmek daha iyi olacaktır. Biraz su ilave ederek çoğaltabilirsiniz. Böylece hem asit oranını düşürmüş olur hem de gereğinden fazla tüketimi önlersiniz. 
 
Uyarı
 
Hepimiz biliyoruz ki portakal ve diğer turunçgiller iyi bir C vitamini kaynağı. Bu önemli kaynaktan bebeğinizi mahrum etmek istemeyebilirsiniz. Ancak bunlar aynı zamanda çok asitli yiyecekler. İçeriğindeki asitler minik gurmelerin henüz tam oturmamış sindirim sistemi için ağır gelebiliyor. Bu da kimi zaman alerjik reaksiyonlar kimi zaman da pişik olarak kendini gösterebiliyor. Bu nedenle 12 aydan küçük bebeklerde önerilmiyor.
 
Bebeğinize turunçgilleri verip bir alerjik reaksiyonla karşılaşmadıysanız ne mutlu. Ama yine de limon gibi güçlü turunçgilleri hergün vermeyin. Arada zaman bırakın. Hergün kullanım da zararlı olabilir.

Markette kağıda sarılı gördüklerinizi almayın. Onlarda ya bir çürük ya bir kesik ya da benzer bir defo vardır, genelde diğerlerine de bulaştırıp tüm malı mahvetmesin diye kağıda sarıyorlar.

Annelere not: Hepsi cildi canlandırmaya, kırışıklıklarla savaşmaya, saçları parlatmaya, tırnakları güçlendirmeye katkı sağlıyor. Bizden söylemesi :)
 
100 gram limonda;

A vitamini 20 IU
C vitamini 46 mg
Folat 13 mcg
Kalsiyum 7 mg
Magnezyum 6 mg
Fosfor 6 mg
Potasyum 124 mg

Yazar :
68 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • 办理莱斯大学假文凭QQ微信:963146376办Rice大学假文凭、办理美国假文凭,办理美国留学成绩单、办理留学回国证明、咨询学历认证教育部认证文凭学生卡 Rice...

    xzvzxvzxv - 15.11.2018
    Devamını Oku
  • 办理杜克大学假文凭QQ微信:963146376办Blue Devil大学假文凭、办理美国假文凭,办理美国留学成绩单、办理留学回国证明、咨询学历认证教育部认证文凭学生卡...

    xzvzxvzxv - 15.11.2018
    Devamını Oku