Yaban Mersini Faydaları

Bağışıklığı güçlendiren yaban mersinine o değişik tadını veren madde antosiyanin. Bu maddenin beyni güçlendirdiği biliniyor. Küçük gurmenizin bu güçlü antosiyaninden faydalanmasını istiyorsanız taze yaban mersini verin. Çünkü antosiyanin sadece tazeyken yaşıyor. Herhangi bir işlemden geçince etkisini kaybediyor, o nedenle içinde yaban mersini olduğu söylenen işlenmiş bir gıda taze yaban mersini kadar etkili olmayacaktır.

Bunun dışında yaban mersini manganezden, B6 vitamininden, C vitamininden, K vitamininden ve liften zengin. Daha ne olsun!
 
Türkiye’de mevsiminde taze yaban mersini bulmak mümkün. Mevsimi dışında kuru yaban mersini kullanabilirsiniz. Ancak Türkiye’de kuru yaban mersinlerinin üzeri genelde şekerle kaplanıyor. Almadan önce mutlaka etiketini okuyun. Çocuğunuza gereksiz yere şeker yedirmiş olmayın.
 
Bebeğime şeker vermeden önce bilmem gerekenler neler?
 
Aklınızda bulunsun
 
Taze yaban mersini buzdolabında 2-3 gün dayanabilir.
 
Küçük gurmeniz yaban mersinini fazlaca yerse kakası da onunla aynı renk olabilir endişelenmeyin.
 
Taze yaban mersinin laksatif bir etkisi var. Bebeğiniz kabızken kullanabilirsiniz ama ishalken kullanmayın. Ama dikkat edin kuru yaban mersini için aynı şey geçerli değil. Kuru yaban mersini tam tersi kabızlık yapıyor. O yüzden bebeğinize kabızken kuru yaban mersini vermeyin. Kuru yaban mersinini ishalken verin.
 
Bunların dışında yaban mersininin idrar yolları enfeksiyonunda etkili olduğu biliniyor. Eğer bebeğiniz bu konuda sık sık sorun yaşıyorsa doktorunuza danışarak diyet listesine yaban mersinini ekleyebilirsiniz.

Yaban mersinli tarifler için tıklayın.
 
Uyarı
 
Uzmanlar yaban mersininin 9. aydan itibaren verilebileceğini söylüyorlar. Ancak yine de az da olsa bir alerji riski taşıyor. Yaban mersini alerjisinin belirtileri hafif öksürük, huzursuzluk, kaşıntı, dudaklarda kabartı şeklinde olabiliyor.
 
1 bardak yaban mersininde;

A vitamini 79.9 IU
C vitamini 14.4 mg
E vitamini 0.8 mg
K vitamini 28.6 mcg
Kalsiyum 8.9 mg
Demir 0.4 mg
Magnezyum 8.9 mg
Fosfor 17.8 mg
Potasyum 114 mg
Manganez 0.5 mg

Yazar :
25 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Merhaba öncelikle iştahsızlık yazımızı okuyun üstüne konuşuruz tekrara. https://www.gurmebebek.com/beslenme-sor ... ik/546,555

    gurmebebekadmin - 31.12.2018
    Devamını Oku
  • Oglum yasina girdi...1 hfta o ce yaklasik 2 3aydir oyunla cizgi filmle ymk yediriyorum cok zorlaniyorum artik bugün. Pes ettim yemegi teklif edicem yerse yer yemezse kaldrcgm ama bir sorum var sizlere...

    Efeserap - 28.12.2018
    Devamını Oku