Yapılışı

Patlıcanı soyup, dikine dörde bölün. Siyah suyu çıksın diye tuzlu suya koyun.
Sonra sudan çıkarıp sıkın. Kurulayın.
Üzerini bir fırça yardımıyla yağlayın. Dilerseniz bir miktar fesleğen de koyun.
Patlıcan dilimlerinizin üzerine rendelenmiş peynirinizi yerleştirin. Fırında 25 dakika kadar pişirin.
İşte harika bir parmak yiyecek.

Uyarılar

Bu tarifte peynir var. Pastörize olmamış süt ürünlerine dikkat edin.

Aklınızda Bulunsun

Patlıcanı bebeğinize vermeden önce doktorunuza danışmanızı öneriyoruz. İçerdiği nikotin nedeniyle bazı doktorlar bebeklere öneriyorlar. Ancak öte yandan son araştırmalar Patlıcanın iyi bir besin kaynağı olduğunu gösteriyor. Patlıcan hakkında daha fazla bilgiyi makalemizden edinebilirsiniz. 


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 12-18 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.