Yapılışı

Tüm malzemeyi muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırarak pişirin. Kaplara koyup soğumaya bırakın.
 

Püf Noktası

Pişirirken devamlı karıştırmanız gerekir. Uzun süre pişmesine gerek yoktur. Çok katılaştıysa ocaktayken biraz daha soğuk su ekleyip hızla karıştırabilirsiniz. Unutmayın soğuyunca kıvamı artacak ve daha da katılaşacaktır. Ocaktan aldığınızda akışkan bir kıvamda olmasında fayda vardır. Bebeğiniz katı gıdaya yeni başlıyorsa kıvamını daha akışkan tutmak için su miktarını baştan arttırabilirsiniz. Fazla suyla yapmanın hiçbir zararı yoktur. Su fazla kaçtıysa kıvam vermek için fazladan bir iki dakika pişirirsiniz olur biter.

Aklınızda Bulunsun

Bebeklerin 6. aydan itibaren tam tahıllar tüketmesi gerekir.
Geleneksel beyaz pirinç unundan yapacağınız mamaya göre tam yulaf ya da tam pirinç unundan yapacağınız mama çok daha besleyici bir alternatiftir. Geleneksel beyaz pirinç unu ya da nişasta boş kaloridir.
 
Beyaz un ve beyaz pirinç gibi işlenmiş tahıllar, besin değerlerinin çok büyük bir kısmını kaybeder.  Bebeğinizi katı gıdaya geçtiği günden itibaren neden tam tahıllarla beslemeniz gerektiği öğrenmek için tıklayın.
 
İçindeki doğal yağlar nedeniyle tam tahıllar işlenmiş muadillerine göre çok daha çabuk böceklenir.

Diğer 12-18 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.