Faydaları
 
Bakla içinde bulunan L-dopa insana mutluluk veren dopaminin üretimini destekliyor. Bakla faydalari içerisinde  sayılabilecek, diş ve kemik sağlığı için önemli olan fosforu da unutmayalım. Bakla, sindirimi kolay ve çok besleyici bir sebze.
 
Aklınızda bulunsun
 
Baklayı satın alırken, lekesiz ve canlı olanları tercih edin. Tıpkı taze fasulye gibi ortadan ikiye koparıp tazeliğini kontrol edin. Satın aldıktan sonra da çok bekletmeden tüketin. Buzdolabında, poşet içinde 1-2 gün taze olarak saklayabilirsiniz. Bakla tazeliğini kolaylıkla kaybeden bir yiyecek. O yüzden alır almaz pişirmekte, buzdolabında fazla bekletmemekte fayda var.
 
Yeşil baklaların çok olgunlaşmış olanlarının kabuklarını soymanız gerekebilir. Aksi takdirde küçük gurmeler için sindirimi zor olacaktır. Ama çok tazelerse soymanıza gerek kalmayabilir.
 
Eğer kuru bakla kullanacaksanız, ihtiyacınız olan bakla miktarının yarısını bir gece önceden suda bekletin. Suyla şişip istediğiniz miktara ulaşacaktır.
 
Uyarı
 
Bebekler iki yaşından önce bakla tüketmemelidirler. Kan hücrelerinde glikoz-6-fosfat-dehidrogenaz (kısaca G6PD) enzimi eksik olan kişiler bakla yediklerinde sarılık sorunu ile karşılaşabilirler. Bu duruma favizm ismi verilir. Favizm hastaları, sarılık tetikleyen dış etkenlere karşı en fazla bebeklik döneminde tepki verirler. Hangi bebekte enzim eksikliği mevcut olduğu bilinmiyor olabileceğinden, iki yaşından küçük bebeklerde bakladan uzak durmak gerekir.
 
Diüretik (idrar söktürücü) bir yiyecek. Gurmeniz ishalse su kaybını artırmamak için vermeden önce doktorunuza sorun.
 
 
Baklanın çocuklara akşam yemeği olarak verilmesi önerilmiyor. Çünkü sindirim zorluğu yaratabilir ve uyku bozukluklarına neden olabilir.

2 yaş üzeri çocuklar için bakla tarifi ve bakla yemegi:
Bakla çorbası
Bakla ezmesi
 
1 bardak (170 gram) haşlanmış baklada;
 
Protein 13 gram

Vitaminler
A vitamini 25.5 IU
C vitamini 0.5 mg
K vitamini 4.9 mcg
Folat 177 mcg

Mineraller
Kalsiyum 61.2 mg
Demir 2.5 mg
Magnezyum 73.1 mg
Fosfor 212 mg
Potasyum 456 mg
Sodyum 8.5 mg
Selenyum 4.4 mcg

Yazar :
31 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Şimdi de gelelim ek besinlere, anne sütü çok önemli ama 6. aydan sonra tekbaşına yeterli değil ek besinlere yavaş yavaş geçmek lazım. Aslında uykuda beslem doğru değil. Bunu bırakmaya...

    gurmebebekadmin - 15.04.2019
    Devamını Oku
  • Merhaba, biz size bu konuda ki yazılarımızı verelim. Önce bir okuyun. Sonra tekrer kafanıza takilan bir şey olursa bize sorun. Üstine konuşalım. Öncelikle kız çocuklarının gelişim...

    gurmebebekadmin - 15.04.2019
    Devamını Oku