Faydaları

Biber dünya üzerinde çeşit çeşit boylarda ve renklerde yetişiyor. Kırmızı, sarı, yeşil, hatta mor olanı bile var. Bu arada küçük bir not, kirmizi biber yeşil biberin olgunlaşmış hali. Bu yüzden kirmizi biber yeşile göre daha tatlı oluyor.

Dolmalık biber iyi bir folat, A vitamini, B6 ve C vitamini kaynağı. Kırmızı biberde likopen de çok fazla. O yüzden küçük gurmeniz ne kadar erken bibere alışırsa o kadar iyi. Bebeğinize altı aydan sonra dolmalık biber verebilirsiniz.

Aklınızda bulunsun

Biber üretimi sırasında yüksek oranda tarım ilacı kullanılan gıdalardan biri. O yüzden biberleri çok iyi yıkamayı ihmal etmeyin, hatta dilerseniz kabuğunu da soyabilirsiniz. Biber alırken kabuğunun buruşmamış olmasına özen gösterin.

Uyarı

Peki ya biber acı çıkarsa? Bebeğim acı tatları ne zaman deneyebilir? Bunlar tüm anne şeflerin aklından geçen sorular... Uzmanlar küçük gurmelerin acı tatlarla 24 aydan önce tanışmaması gerektiği görüşünde. Bebeğiniz ikinci yaş gününden sonra daha farklı tatlar için hazır olacak. Bağırsakları da bu tatlar için hazırlığını çoktan tamamlamış olacak. Ne olursa olsun, ailenizde acı yense de, siz bebeğinizi emzirirken acı yemiş olsanız bile ona 12 aydan önce acı tatlar sunmayın.

Domates biber, dolma biber, kırmızı biberli bulgur pilavı ve diğer dolma biber tarifi için tıklayın.

1 bardak dolmalık biberde;

Vitaminler
C vitamini 174.80 mg
A vitamini 5244 IU
B6 vitamini 0.23 mg
Lif 1.84 g
K vitamini 4.51 mcg
Folat 20.24 mcg

Mineraller
Potasyum 162 mg

 

30 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • merhaba canım ben gece uykusu öncesi ilk olarak emziriyorum sonrasında humana marka iyi geceler çayı veriyorum gayet mışıl mışıl uyuyor. ee arada tabi ki uyandırdığı oluyor mecbur o zaman da...

    hatiiceanne - 16.09.2019
    Devamını Oku
  • Merhaba canım, bu tür bir problemi bir arkadaşım yaşamıştı. Doktoru kullandığı mamanın şekerli yapısından kaynaklı olduğunu söylemişti. Sen hangi mamayı kullandık ilk olarak. Belki de...

    hatiiceanne - 13.09.2019
    Devamını Oku