Faydaları

Kuru börülce çok iyi bir potasyum kaynağı. Bu küçücük besin tanelerinin içinde bebeğinizi büyütüp güçlendirecek mucizeler gizli. Bağışıklık sitemini güçlendiriyor, kansızlığa iyi geliyor. Kötü kolesterolü düşürüyor. Kan şekeri oranını koruyor. Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağladığı için kabızlığa iyi geliyor. Göz sağlığı için de birebir. İçerdiği manganez sayesinde bağ dokuları, kemiklerin gelişimine ve büyümesine önemli bir katkı sağlıyor.  
 
Bazı kültürlerde, gaz yapmasından endişelenildiği için bebeklere kuru börülce verme konusuna tedirgin yaklaşılıyor. Bazı kültürler için ise bebek beslenmesinde ise vazgeçilmezler arasında.
 
Börülce yemeği lif açısından da zengin olduğu için sindirim sistemi için de faydalı besinler arasında.

Börülce tarifi arıyorsanız yanıtı basit, kuru börülce yemeklerinin yapması en kolayı börülce salatası. Börülceleri haşladıktan sonra salatalık gibi çocuğunuzun sevdiği taze sebzelerle karıştırın, zeytinyağı ve limon sosuyla sunun. Elleriyle yemesine izin verebilirsiniz. Minik gurmeniz buna bayılacak. Daha küçük bebeklere (8. aydan itibaren) uygun börülceli püre tarifi için tıklayın.
 
Aklınızda bulunsun
 
Kuru börülcenin gaz yapmasını engellemek için ihtiyacınız kadar börülceyi suda ıslatın. Daha sonra bu suyu döküp börülceleri yıkayıp tekrar suda bekletin. Sonra börülceleri yıkayıp pişirin.
 
Bir diğer yöntem de kuru börülceleri suda beklettikten sonra suyu süzüp, börülceleri yıkayıp 10 dakika kadar pişirmek. Sonra bu pişirme suyunu da dökmekte fayda var. Üzerine yeni su ekleyip tekrar pişirin.

Annelere not: İçindeki çinko hamilelik döneminde fetüsün gelişimi için iyi bir katkı sağlıyor, Adet dönemlerinde kansızlık oluşmasını engelliyor. Beyaz akıntıyı önlediği söyleniyor. Hücrelerin yenilenmesini ve hücre hasarlarının onarlmasını sağlıyor. Yaraların hızlı iyileşmesinde etkisi var.
 
100 gram börülcede;
 
A vitamini 15 IU
C vitamini 0.4 mg
K vitamini 1.7 mcg
B6 vitamini 0.1 mg
Folat 208 mcg
Kalsiyum 24 mg
Demir 2.5 mg
Magnezyum 53 mg
Fosfor 156 mg
Potasyum 278 mg
Sodyum 4 mg
Çinko 1. 3 mg
Manganez 0.5 mg
Selenyum 2.5 mcg

121 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku