Domates faydalari

Orta büyüklükteki bir domates günlük C vitamini ihtiyacımızın % 47’sini, günlük A vitamini ihtiyacımızın da % 22’sini karşılıyor. Harika değil mi? Demir alımını arttırmak istiyorsanız, domatesi menüden eksik etmemekte fayda var. İçindeki C vitamini sayesinde demir alımı da artacak. Domates faydalari saymakla bitmiyor.

Domates cesitleri kiraz domates, bahçe domatesi, pembe domates... Hepsi de hem bizler hem de minik gurmeler için çok faydalı. Tabii mevsiminde tüketilirse. Taze mevsim domateslerinden hazırlayacağınız domates corbasi 1 yaş üstü bebekler için uygun ve besleyici bir öğün olacaktır. Domates corbasi tarifi için tıklayın.

Besin değeri açısından domates yararları çok fazla. Satın aldığınız ürüne güvenmiyorsanız balkonda domates yetiştirme konusunu düşünebilirsiniz. Yaz ayları başında organik pazarlardan bulabileceğiniz domates fidesi güneş alan bir alanda, geniş saksılara ekildikten sonra toprağı nemli kalacak kadar sulanmalı. Göreceksiniz ki domates yetiştiriciliği hiç de zor değil. Üstelik  çocuğunuzla birlikte domates tohumu ekmek, gün be gün büyüyecek domateslerinizi izlemek, onları sulamak, fotoğraflamak hem eğlenceli hem de geliştirici bir aktivite.


Aklınızda bulunsun

Domates biber ve salatalık 2 yaş üstü çocuklar için de bizim için de yaz aylarında en sağlıklı atıştırmalık. Bunları çiğ şekilde elle tutulacak büyüklükte doğrayıp atıştırmalık olarak çocuğunuza verebilir, yanına yoğurtu peynirli bir dip sos hazırlayabilirsiniz. Dip sos tarifi için tıklayın. 

Eğer bulabiliyorsanız dalıyla satılan domatesleri tercih edin. Onlar diğerlerine oranla daha tazedirler.

Domatesleri pazardan alıp hemen dolaba koymanıza gerek yok.  Ancak pişmiş domates (domates sosu), kesilmiş domateslerin ya da çok olgun olan domateslerin buzdolabında saklanması gerekir.

Evde yazın aldığınız domateslerle kışlık domates sosu yapabilir, yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Domates konservesi yapımı için tıklayın.

Domatesi alıp eve geldiğinizde onları bir kabın içinde kök kısımları aşağı gelecek şekilde, güneş ışığından uzak bir noktada iki veya üç gün tutabilirsiniz.

Domatesi buharda haşlayabilir ya da biraz zeytinyağında sote edebilirsiniz.

Çocuklar ketçapa çok düşkün. Taze domates ile evinizde sağlıklı ketçap yapmanız mümkün. Ev yapımı ketçap için tıklayın.
 

Uyarı 

Domates bebeklere verirken oldukça dikkatli olunması gereken bir besin. Bebeğinizin ilk tatları arasında olmamasında fayda var. Domatesteki asit oranı küçük gurmeniz için ilk başlarda biraz fazla olabilir. İşte bu asit bebeğinizin ağzının etrafında veya poposunda küçük kızarıklara neden olabilir. Domatesi pişirmek kimi zaman bir çözüm olabiliyor. Pişen domates asitini kaybediyor, bu kızarıkların oluşmasına engel oluyor. Üstelik pişmiş domates daha da faydalı hale geliyor. Kimi zaman domates bebeklerde alerjik reaksiyonlara da neden olabiliyor. Siz iyisi mi domatesi menünüze eklemek için bebeğinizin bir yaşına gelmesini bekleyin

Tüm bunları söyledikten sonra şunu da eklemekte fayda var. Doğru zamanda domates yemeye başlayan bebeklerin çok büyük bir kısmında hiç sorun yaşanmıyor. Bebeğinize domates verirken mevsiminde taze domatesler kullanmaya özen gösterin. İlk zamanlarda da mutlaka pişirin. 

Domatese başlamadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun. Başladığınız zaman da vücudunda kızarıklık olup olmadığını kontrol edin. 

1 bardak (149 gram) doğranmış domateste;

A vitamini 1241 IU
C vitamini 18.9 mg
K vitamini 11.8 mcg
Folat 22.3 mcg
Kalsiyum 14.9 mg
Magnezyum 16.4 mg
Fosfor 35.9 mg
Potasyum 353 mg
Sodyum 7.5 mg Kalori 27
Protein 1
Şeker 4 g
Lif 2 g
Omega 3- 4.5 mg
Omega 6- 119 mg
 

102 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku