Faydaları

Karnabahar da tıpkı kardeşi brokoli gibi bir vitamin deposu. Bir bardak dolusu karnıbaharın içinde küçük gurmenizi güçlendirecek A vitamini, C vitamini ve hatta kalsiyum bile var. Sinirleri yatıştırdığı bile söyleniyor.

Karnabaharı pişirirken eve pek de hoş olmayan kokular yayılır. Bunun nedeni, karnabaharın içindeki kükürtlü bileşik. Ama karnabaharın yararlarını düşünün ve bu kokuya biraz olsun katlanın.

Çünkü karnabahar enfeksiyonlara karşı güçlendirici bir besin. İçinde ferulik asit var. Bu da onu antibakteriyel bir gıda haline getiriyor. Ferulik asit aynı zamanda ağır metalleri kendisine bağlayarak vücudumuzdan uzaklaştırıyor.

Karnıbaharın içindeki bir diğer sağlıklı madde ise kolindir. Kolin sağlıklı beyin gelişiminde önemli role sahip olan bir B vitaminidir. Açıkçası, hamilelik sırasında kolin tüketmek ceninin beyin aktivitelerine çok büyük yarar sağlar ve araştırmalar bunun bilişsel işlevleri, öğrenmeyi ve hafızayı arttırdığını göstermektedir.

Aklınızda bulunsun 

Karnabahar alırken etrafında yeşil yaprakları olanları tercih edin. Bu yapraklar karnabaharın daha taze kalmasını sağlayacaktır. 

Ayrıca pişirirken yararlarını arttırmak için çok az zerdeçal ekleyebilirsiniz. Sindirime de iyi geldiği için gaz yapma sorununa da bir nebze faydası olur belki.  

Karnıbaharı çok fazla tüketmek iyot emilimini azaltıyor. Bu güçlü besini küçük gurmenize verirken abartmamakta fayda var.

Uyarı

Karnabahar da tıpkı brokoli gibi bebeğinizin ilk besinleri içinde olmaması gereken bir yiyecek.
Gaz yapıyor. En iyisi siz karnabaharı kullanmak
için sekiz ay bekleyin. Eğer gazlı bir bebeğiniz varsa karnabaharla tanıştırmak için bir süre daha bekleyebilirsiniz.

Annelere not : Karnıbahar yemek vücuda antioksidan ve bitkisel gıda sağlayarak bir çok hastalığa karşı koruma sağlar. Bu sebze C vitamini, beta keroten, kaemferol, kersetin, rutin, sinamik asit ve dahasını içerir. Bunların hepsi vücudu serbest radikallere karşı korur. Ayrıca bu yaşlanma sürecinin yavaşlamasını sağlar ve dokularla organların zarar görmesini önler. Pürüzsüz ve sivilcesiz bir cilt için kür şeklinde hazırlanarak kullanılabilir. Bizden söylemesi :) 

Bir bardak (100 gram) haşlanmış karnabaharda;

A vitamini 13.0 IU
C vitamini 46.4 mg
K vitamini 16.0 mcg
Folat 57.0 mcg
Kalsiyum 22.0 mg
Magnezyum 15.0 mg
Fosfor 44.0 mg
Demir 0.7 mgr
Potasyum 303 mg
Sodyum 30.0 mg
Omega 3- 37.0 mg
Omega 6- 11.0 mg
Kalori 25
Protein 2 g
Şeker 2 g
Lif 3 g

138 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku