Faydaları

İçinde demir, protein ve fiber var. Minerallerden ve B vitamini yönünden de zengin. Folik asit deposu olarak biliniyor. Çok güçlü bir antioksidan, bağışıklık sitemini güçlendiriyor. Vücut direncini artırıyor, yorgunluğa, kabızlığa, kansızlığa birebir. İçindeki fosfor sayesinde zekayı geliştiriyor. Üstelik anne sütünü de arttırıyor. 

Mercimek yemeği yaparken 8-12 aylık bebekler için mercimek çorbası ya da mercimek köftesi tercih edin. Yeşil mercimek köftesi tarifi için tıklayın. Kırmızı mercimek köftesi tarifi içi tıklayınYeşil mercimek salatası tarifi için tıklayın. Gurme Bebek'in daha nice özel mercimek tarifi için burayı tıklayın

Aklınızda bulunsun

Bazı kültürlerde, gaz yapmasından endişelenildiği için bebeklere mercimek verme konusuna tedirgin yaklaşılıyor. Bazı kültürler için ise bebek beslenmesinde mercimek vazgeçilmezler arasında.

Gaz sorununa karşılık işe kırmızı mercimekle başlayabilirsiniz. Kırmızı mercimek diğerlerine göre daha çabuk pişer ve daha yumuşaktır. Bu nedenle çorbalar ve püreler için idealdir.

Yeşil mercimek ve sarı de müthiş bir protein kaynağı. Mercimeği küçük gurmenizin sevdiği herhangi bir sebze püresinin içine katabilirsiniz. Yaptığınız yemek çok sıvı olduysa kalınlaştırıcı olarak da kullanabilirsiniz.

Mercimeğin gaz yapmasını engellemek için ihtiyacınız kadar mercimeği suda ıslatın. Daha sonra bu suyu döküp mercimekleri yıkayıp tekrar suda bekletin. Sonra mercimekleri yıkayıp pişirin.

Bir diğer yöntem de mercimekleri suda beklettikten sonra suyu süzüp, mercimekleri yıkayıp 10 dakika kadar pişirmek. Sonra bu pişirme suyunu da dökmekte fayda var. Üzerine yeni su ekleyip tekrar pişirin.

Annelere not: Tabi ki hal böyle olunca da sağlıklı ve güzel bir cilde, saça ve tırnaklara sahip olmanın yolu mercimek yemekten geçiyor. İçerdiği onca şeyin yanında. Biyotin de içeren mercimek, düzgün çalışan bir sinir sisteminin yanı sıra karbonhidrat ve yağ metabolizmaları için çok önemli. Ayrıca hücre bölünmesinde etkili olan biyotin, güzel bir cilde sahip olmak için gereklidir. Bizden söylemesi :)

1 bardak (198 gram) mercimekte;

Protein 18 g
Lif 16 g
Avitamini 15.8 IU
C vitamini 3.0 mg
K vitamini 3.4 mcg
Folat 358 mcg
Kalsiyum 37.6 mg
Magnezyum 71.3 mg
Fosfor 356 mg
Potasyum 732 mg

176 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku