Yer elması faydaları
 
Demir, C vitamini, fosfor ve potasyumdan zengin bir yiyecek, vücut direncini arttırıcı bir etkisi var. Anne sütünü arttırıyor. Bebeğiniz kabızlık yaşadığı dönemlerde ona yerelması verebilirsiniz. Rahatlamasına yardımcı olacaktır. Kabızlık sorununa karşı yapılabilecekler için tıklayın.

Yer elması tarifi arıyorsanız doğru yerdesiniz. Yer elması corbasi, ayvalı yer elması, kıymalı yer elması ve diğer tüm yer elması tarifleri için tıklayın.
 
Aklınızda bulunsun
 
Yer elması ekim ayında en taze şekilde bulunabiliyor. Pişirmenin en iyi yöntemi ise buharda haşlamak. Bu sayede içindeki vitaminler ölmez.
 
Uyarı
 
Yerelmasının içinde inulin adlı bir madde var. Bağırsaklar için faydalı. Ancak bu aynı zamanda sindirimi de zorlaştırıyor. Yani yerelması gaz sorunu yaratabilir. Bebeğinizde karın ağrısına neden olabilir. Eğer sindirim zorluğu çekeceğini düşünüyorsanız bebeğinizin 10 aylık olmasını bekleyin ve yerelmasını o zaman verin. Verdikten sonra da bir sindirim zorluğu çekip çekmediğini kontrol edin.

Yerelmasının içinde çok az miktarda nitrat var. O nedenle yerelmasını pişirdiğiniz suyu yemeklere eklemeyin. Diüretik (idrar söktürücü) bir yiyecek. Gurmeniz ishalse su kaybını artırmamak için vermeden önce doktorunuza sorun. Yerelmasını verirken üç gün bekleme kuralını uygulamayı unutmayın.
 
Gaz sorunu ile baş etme yolları için tıklayın.
İshale karşı yapılabilecekler için tıklayın.
 
150 gram yerelmasında;
 
A vitamini 30.0 IU
C vitamini 6.0 mg
Folat 19.5 mcg
Kalsiyum 21.0 mg
Demir 5.1 mg
Magnezyum 25.5 mg
Fosfor 117 mg
Potasyum 643 mg
Sodyum 6.0 mg
Protein 3 g

85 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku