Yapılışı

Havuç ve soğanı haşlanması kolay bir şekilde doğruyoruz ve tencereye alıyoruz. Pirinç, mercimek ve şehriyemizide tencereye ekleyip suyumuzu da ekleyip orta dereceli ateşte malzemeler iyice yumuşayana kadar haşlıyoruz ve pürüzsüz hale gelene kadar blenderdan geçiriyoruz. Yoğurt, yumurta sarısı, un ve limonu bir kapta çırpıp pürüzsüz hale getiriyoruz. Tenceremizi ocağa alıp yoğurdumuzu kesmemesi için çırpa çırpa tencereye ekleyip kaynayana kadar karıştırıyoruz. Kaynayınca tereyağını eritip nanemizi yakmadan ekliyoruz ve çorbamıza ekliyoruz. BEBİŞİNİZE AFİYET OLSUN

Püf Noktası

Yoğurdu tenceremize eklerken yoğurdumuza bir kepçe kadar çorbadan eklerseniz çorbanızın kesme ihtimalini azaltabilirsiniz.Eğer çorbanızı biraz daha sulandırmak isterseniz yarım ya da 1 su bardağı kaynamış su ekleyip bir taşımlık daha kaynatıp sulandırabilirsiniz.

Uyarılar

İlk kez vereceğiniz bütün gıdalar için önce doktorunuza danışın ve üç gün bekleme kuralını uygulayın! Bir yaşından küçükler için limon kulanmayın.

Aklınızda Bulunsun

Çorbamıza patates, brokoli, kabak, brüksel lahanası, veya aklınıza gelen uyabilecek sebzeleri ekleyebilirsiniz.

Tarifin en altındaki linklerden bu tarifte kulanılan malzemeler hakında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca bir çok konuda faydalı bilgilere de ulaşabilirsiniz bu linklerden.

Diğer 8-12 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.