Yapılışı

Pirinç ayrı kapta haşlanır. İrmik sütle birlikte orta ateşte pişirilir haşlanan pirinç ve yulaf ilave edilir. Muhallebi kıvamını aldıktan sonra kuru meyveler zar büyüklüğünde doğranıp ilave edilir, tereyağı da eklenir ocak kapatılır. En son ceviz ve portakal rendesi eklenir.

Püf Noktası

Tatlandırmak için şeker ilave edilmeyecektir. Meyveler yeterince tat vermektedir. İstenirse servis öncesi muhallebinin üzerine az miktarda bal veya hurma özütü akıtılabilir. Biz ailecek yedik. Sadece bebeğiniz için yapacaksanız, dilediğiniz oranda malzemelerde azaltma yapabilirsiniz.

Uyarılar

İlk kez vereceğiniz bütün gıdalar için önce doktorunuza danışın ve üç gün bekleme kuralını uygulayın. Tarifin altındaki linklerde kuru meyveler ve kuruyemişlerle tanıştırma yaşı bilgileri var, mutlaka okuyun! Bebeğinizin alışık olmadığı malzemeleri tariften çıkararak uygulayın.

Aklınızda Bulunsun

Kıvam koyu olursa sonradan sütle açılabilir. Kakaolu görünümü verilmek istenirse keçi boynuzu unu katılabilir. Hurma özütünü kaynatılmadan presleme yoluyla elde edilmiş oldukça kıvamlı, doğal tatlandırıcıdır. Alerjik çocuklar için eklemeler ya da çıkarmalar yapılabilir. çocuklarımızı şekerli tatlara alıştırmamak için doğal meyvelerden yararalanabiliriz.

Diğer 12-18 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.