Badem sütü faydaları

Badem sütünün gelişmiş ülkelerde bu kadar popüler hale gelmesinin çok sayıda nedeni var. Bunların başında badem sütünün sayısız faydası geliyor. İnek sütünün neden olduğu sindirim problemleri de badem sütünün bu kadar popüler olmasının bir diğer nedeni. Zira badem sütü inek sütüyle ilgili problemlerin kaynağı olan laktozu içermiyor.

Tıpkı diğer süt ürünlerinde olduğu gibi badem sütü de tam bir kalsiyum deposu. 1 bardak badem sütü günlük kalsiyum ihtiyacının %30’unu karşılıyor. Badem E vitamini deposu olarak biliniyor. 1 bardak badem sutu günlük ihtiyaç duyulan E vitamininin %125’ini karşılıyor. İnek sütünde bu oran %50.

Hemen her kuru yemiş gibi badem demek yağ demek. Eğer küçük gurmeniz skalanın tombik tarafındaysa, yine de bademin besleyici özelliğinden faydalansın istiyorsanız badem sütü yapabilirsiniz. Zira 1 bardak bademde 47 gram yağ varken badem sütünde bu oran çok daha az.

Badem sütü tarifi için tıklayın.

Aklınızda bulunsun
 
Badem sütü vitamin ve mineral deposu ama iyi bir protein kaynağı değil. Protein açısından inek sütü çok daha zengin.  Ev halkının menüsünü çeşitlendirmek veya süt ürünlerini sevmeyen küçük gurmeleri teşvik etmek için badem sütü çok iyi bir alternatif olabilir.  Çocuğunuz inek sütünü reddediyorsa muhakkak deneyin, badem sütünü mideye indirerek sizi şaşırtabilir.

Uyarı

Badem sütü son derece sağlıklı olmasına rağmen alerji yapma olasılığı nedeniyle çocuklarda 2 yaşından sonra kullanılmasında fayda var. Badem de alerjik besinlerden biri. Badem alerji yaptığında kaşıntı, mide krampı, kusma, ishal, burun akıntısı, öksürük ve hapşırmaya neden olabiliyor. İleri derece alerjilerde ise hayati tehlike yaratan reaksiyonlara neden olabiliyor. Çocuğunuz alerjik bir bünyeye sahipse badem sütünü kullanmayın.

Yazar :
51 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • -(QQ微信1925465786)办理澳洲/美国/英国/加拿大/德国/意大利/法国/西班牙各大学文凭,留学全套材料办理:毕业证+成绩单+回国证明+留信网认证...

    haoxiangni03 - 01.12.2019
    Devamını Oku
  • -(QQ微信1925465786)办理澳洲/美国/英国/加拿大/德国/意大利/法国/西班牙各大学文凭,留学全套材料办理:毕业证+成绩单+回国证明+留信网认证...

    haoxiangni03 - 01.12.2019
    Devamını Oku