Yapılışı

Süt, irmik ve şekeri bir tencere koyup orta hararette karıştırarak kaynatın.
Kıvamı koyulaştıktan sonra bir kaba boşaltın.
Üzerine tarçını döküp soğumaya bırakın.

Püf Noktası

Şeker yerine pekmez kullanırsanız pekmezi muhallebiyi ocaktan alırken ekleyin.
Tatlınızın katı bir kıvamı olmasını istiyorsanız, dibi tutmaması için karıştıra karıştıra iyice pişirin. Ama unutmayın kıvamı soğuyunca daha da koyulaşacak. Kıvamını koyu tutmanızda fayda var. Böylece küçük parçalara bölerek küçük gurmenizin önüne koyabilirsiniz. Kendi kendini zevkle besleyecektir.

Uyarılar

Sütün neden olabileceği sindirim problemleri nedeniyle, Gurme Bebek 1 yaşından küçük bebekler için bu tarifi sütsüz uygulamanızı tavsiye ediyor.
 
Unutmayın her çocuk farklıdır. Vereceğiniz yiyeceklerin büyüklük ve yumuşaklığını bebeğinize göre ayarlayın ve her zaman parmak yiyeceklerin altın güvenlik kurallarına uyun.
 

Aklınızda Bulunsun

İrmik, durum buğdayından yapılır ve diğer durum buğdayı protein açısından diğer buğday türlerine göre daha zengindir. Besleyicilik değeri daha yüksek bir karbonhidrat olan İrmik hakkında daha fazla bilgi için makalemizi buradan okuyabilirsiniz. 


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 12-18 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.