Yapılışı

Süt, irmik ve şekeri bir tencere koyup orta hararette karıştırarak kaynatın.
Kıvamı koyulaştıktan sonra bir kaba boşaltın.
Üzerine tarçını döküp soğumaya bırakın.

Püf Noktası

Şeker yerine pekmez kullanırsanız pekmezi muhallebiyi ocaktan alırken ekleyin.
Tatlınızın katı bir kıvamı olmasını istiyorsanız, dibi tutmaması için karıştıra karıştıra iyice pişirin. Ama unutmayın kıvamı soğuyunca daha da koyulaşacak. Kıvamını koyu tutmanızda fayda var. Böylece küçük parçalara bölerek küçük gurmenizin önüne koyabilirsiniz. Kendi kendini zevkle besleyecektir.

Uyarılar

Sütün neden olabileceği sindirim problemleri nedeniyle, Gurme Bebek 1 yaşından küçük bebekler için bu tarifi sütsüz uygulamanızı tavsiye ediyor.
 
Unutmayın her çocuk farklıdır. Vereceğiniz yiyeceklerin büyüklük ve yumuşaklığını bebeğinize göre ayarlayın ve her zaman parmak yiyeceklerin altın güvenlik kurallarına uyun.
 

Aklınızda Bulunsun

İrmik, durum buğdayından yapılır ve diğer durum buğdayı protein açısından diğer buğday türlerine göre daha zengindir. Besleyicilik değeri daha yüksek bir karbonhidrat olan İrmik hakkında daha fazla bilgi için makalemizi buradan okuyabilirsiniz. 

Diğer 12-18 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.