Faydaları
 
İrmik, beyaz ekmeğe ya da beyaz pirince göre besleyici değeri daha yüksek bir karbonhidrattır. Ve unutmayın küçük gurmelerin bedenleri enerji için karbonhidrata ihtiyaç duyar. Hepimizin ama en çok da bebek ve çocukların kaliteli karbonhidrat tüketmesi gerekir.  


Yani eğer çocuğunuza rafine değil tam ya da kaliteli bir tahıl veriyorsanız, “Çocuğum ekmekle karnını doyurma, köfteni ye’’ demenizde gerek yoktur. Çünkü tahıllar da en az protein kaynakları kadar değerlidir. Anne şefler bunu çoğu zaman gözden kaçırır.  
 
İrmik ne ise makarna da odur. Makarna durum buğdayından elde edilen irmiğin su ve bazı zenginleştirici maddeler ile karıştırılması ve istenilen biçimler verilip kurutulmasıyla elde edilir.
 
Durum buğdayının özelliği nedeniyle besleyici değeri daha yüksek olsa da, bildiğimiz geleneksel sarı renkte makarna tabi ki tam makarnanın yerini tutmaz. Koyu renkli tam buğdaydan yapılan makarnayı artık büyük marketlerin raflarında kolayca bulmak mümkün. İtiraf edelim bazılarının tadı, pek de iç açıcı değil. Ama kaliteli bir ürüne yönelirseniz, arada lezzet kaybı olmadığını göreceksiniz! Makarna sosu olarak da taze mevsim sebzelerinden güel bir sos yaparsanız minik gurmeniz eminiz ki buna da bayılacaktır.

Çocukların bayıldığı makarna tarifleri arasında firin makarna önde gelir. Fırında makarnayı bu kez tam makarna ile denemeye ne dersiniz?
 
Beyaz ekmek ve makarna yerine çocuğunuzu tam tahıllara alıştırmanın yolları için tıklayın.
 
Aklınızda bulunsun
 
Bir porsiyon tam irmikten yapılmış makarna bir yetişkinin günlük lif ihtiyacının %20’sini karşılar.
İrmik denince aklımıza ilk olarak irmik tatlısı ve irmik helvası geliyor. Aslında bebekler için irmik erken aylarda mama bazı olarak da kullanılabilir, ayrıca çorbalara da atılabilir.
 
Uyarı
 
Buğday ununda gluten var. Bebeğinizde alerjiye neden olabilir. Gurme Bebek 8. aydan önce buğday unundan yapılan yiyecekleri önermiyor. Buğday unu tüketiminin yaşını doktorunuza danışınız.
 
100 gram tam makarnada;
 
Protein: 12.5 gram
Karbonhidrat: 66.7 gram
Yağlar: 2.5 gram
Lif: 6 gram
 
Mineraller
 
Fosfor: 265 mg
Magnezyum: 75 mg
Demir: 2.5 mg
Çinko: 2 mg

İrmikli şeftatlili tatlı tarifimiz ile gününüze tat katabilirsiniz.

79 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku