Yapılışı

Soğanları doğrayıp yağda soteleyin.  
Kuşkonmazları, tavuk suyunu ve tavuk göğsünü ekleyin. Orta ateşte kaynamaya bırakın. 
Kuşkonmazlar yumuşayınca ateşin altını kısın.  
İçine yavaş yavaş yoğurdu ekleyin. Karıştırmayı ihmal etmeyin.  
Blendırdan geçirin.

Püf Noktası

Kabuğu sert ve kalın değil ise, kuşkonmazı kabuklu olarak pişirebilirsiniz. Aksi taktirde soyabilirsiniz de. Konserve kuşkonmaz yerine taze olanlarını kullanmanızı öneririz. Kuşkonmaz hakkında daha fazla bilgi ve tarife buradan ulaşabilirsiniz. 

Uyarılar

Kuşkonmaz da brokoli ve karnıbahar gibi gaz yapan gıdalar arasında olduğu için 8. aydan önce minik gurmenize vermenizi önermiyoruz. 


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 8-12 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.