Dr.Demet Matben- Çocuk doktoru Acıbadem Hastanesi

Yaz aylarında hergün yumurta yenmeyeceği yönündeki görüş, doğru değildir.

Yumurta alerjisi kişisel bir şeydir ve hava sıcaklığı ile ilgilisi yoktur. Yaz aylarında alerjik olaylarda genel artış gözlenmesi ya da hava sıcaklığı nedeniyle gıdaların çabuk bozulmaya başlamasının yarattığı sonuçlar, bu yanlış inanışa neden oluyor. Eğer çouğunuza yumurta dokunacaksa, kış aylarında da dokunur.

Çocukların günde bir taneden fazla yumurta yemesini istemeyiz. Nedeni, aşırı protein yüklemesinin önüne geçmektir. Yoksa çocuğunuz kırk yılda bir iki yumurtadan bir omlet yerse, bunun da bir zararı olmaz. Sadece ertesi gün yumurta vermemenizi öneririz. Bunun nedeni de çocuğa dokunması ya da alerjik bir risk oluşturması değil, aşırı protein yüklemesidir.

Yumurtaya alerjiisi olan çocukların yumurta tüketimine zaten yaz kış dikkat etmek gerekir.

Yazar :
32 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Şimdi de gelelim ek besinlere, anne sütü çok önemli ama 6. aydan sonra tekbaşına yeterli değil ek besinlere yavaş yavaş geçmek lazım. Aslında uykuda beslem doğru değil. Bunu bırakmaya...

    gurmebebekadmin - 15.04.2019
    Devamını Oku
  • Merhaba, biz size bu konuda ki yazılarımızı verelim. Önce bir okuyun. Sonra tekrer kafanıza takilan bir şey olursa bize sorun. Üstine konuşalım. Öncelikle kız çocuklarının gelişim...

    gurmebebekadmin - 15.04.2019
    Devamını Oku