Dr.Demet Matben- Çocuk doktoru Acıbadem Hastanesi

Yaz aylarında hergün yumurta yenmeyeceği yönündeki görüş, doğru değildir.

Yumurta alerjisi kişisel bir şeydir ve hava sıcaklığı ile ilgilisi yoktur. Yaz aylarında alerjik olaylarda genel artış gözlenmesi ya da hava sıcaklığı nedeniyle gıdaların çabuk bozulmaya başlamasının yarattığı sonuçlar, bu yanlış inanışa neden oluyor. Eğer çouğunuza yumurta dokunacaksa, kış aylarında da dokunur.

Çocukların günde bir taneden fazla yumurta yemesini istemeyiz. Nedeni, aşırı protein yüklemesinin önüne geçmektir. Yoksa çocuğunuz kırk yılda bir iki yumurtadan bir omlet yerse, bunun da bir zararı olmaz. Sadece ertesi gün yumurta vermemenizi öneririz. Bunun nedeni de çocuğa dokunması ya da alerjik bir risk oluşturması değil, aşırı protein yüklemesidir.

Yumurtaya alerjiisi olan çocukların yumurta tüketimine zaten yaz kış dikkat etmek gerekir.

Yazar :
32 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • merhaba canım ben gece uykusu öncesi ilk olarak emziriyorum sonrasında humana marka iyi geceler çayı veriyorum gayet mışıl mışıl uyuyor. ee arada tabi ki uyandırdığı oluyor mecbur o zaman da...

    hatiiceanne - 16.09.2019
    Devamını Oku
  • Merhaba canım, bu tür bir problemi bir arkadaşım yaşamıştı. Doktoru kullandığı mamanın şekerli yapısından kaynaklı olduğunu söylemişti. Sen hangi mamayı kullandık ilk olarak. Belki de...

    hatiiceanne - 13.09.2019
    Devamını Oku