Prof. Dr. Neriman İnanç

Laktoz intoleransı; özellikle çocuklarımız söz konusu olduğunda sıkça duyduğumuz bir rahatsızlık… Toplumda sütteki şekere alerji olarak da biliniyor. 6 yaştan küçük çocuklarda daha az görülürken, 10 - 16 yaşta görülme sıklığı en yüksek noktaya ulaşıyor. Üstelik yaşla birlikte görülme sıklığı da artıyor. Peki laktoz intoleransının sebebi ne ve nasıl giderilir?

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, pek çok ebeveynin laktozintoleransı görülen çocuklarını korumak için sütten uzak tuttuğunu, bunun ise bilinenin aksine yanlış bir yöntem olduğunu kaydetti. Laktoz intoleransının sütte bulunan laktoz şekerinin vücutta parçalanamaması sonucu oluştuğuna dikkat çeken İnanç, bu rahatsızlıktan korunmak için bakın hangi yöntemi öneriyor?

www.youtube.com/channel/UCdLiQzbYjG5xM5wPnZgPzSQ

2 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku