Dyt. Gözde ŞAHİN
 
Gazlı içecekler; şekerli suların karbondioksit gazı ile işlenerek elde edilmesi ile ortaya çıkar. Gazlı içeceklerin pH değerleri 2,4 ile 4 arasında olduğu için diş çürüklerine neden olurlar. Asit yoğunluğu yüksek olduğu için mide salgısını artırıcı etki gösterir. Ülser hastalığı olan kişilerde olumsuz etkiler gösterirler. İçeriğindeki yüksek miktarda fosfor, kemiklerdeki kalsiyum miktarının azalmasına sebep olur. Kanda artan kalsiyum miktarı artar, kalsiyum böbrekler tarafından atılır ve osteoporoz (kemik erimesi) riski ortaya çıkar. 
 
Gazlı içeceklerin bir şişesinde ortalama 20-25 gram arasında şeker bulunmaktadır. Bu nedenle gazlı içecekler tercih edileceği zaman tüketilecek miktarlara dikkat edilmelidir. Kalori miktarını azaltmak için yapay tatlandırıcı içeren “light” ürünler de tercih edilebilir, fakat bu ürünlerin de aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Gazlı içeceklerin çoğu kafein içerdiğinden idrar atıcı (diüretik) etkiye sahip olduğundan vücudun idrarla sıvı kaybetmesine ve özellikle kadınlarda selülite sebep olmaktadır. Gazlı içecekler vücutta demir emilimini engelleyerek kansızlığa da sebep olmaktadır. 
Kaynak: http://www.doktorsensin.com/makaleler/554/gazli-icecekler

Yazar :
0 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Eğer bebeğinizde alerji olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle bir alerji uzmanından destek almanızı öneririm. Eğer İstanbul'da yaşıyorsanız bu konuda çok güzel merkezler var. Benim de...

    sematalayli - 23.07.2019
    Devamını Oku
  • kullandığınız mama şekerli geldiyse eğer anne sütü ona acı gliyodur. Burada aslında mamanın tadı çook çok önemli. Ben humana kullandım %100 laktoz olduğu için. İçeriğide gayet...

    hatiiceanne - 01.07.2019
    Devamını Oku