Çocukların kendi yemesi neden önemli?

Uzman Psikolog Özden Sevil-İnda Videolar / Bebek-çocuk beslenmesi videoları

4 Kişi bu videoyu beğendi.

2 - 2,5 yaş itibariyle artık kaşığı çatalı birazcık kendi başına tutmaya başladığında, alile ile birlikte yemeğe masaya davet edilebilir. O zamana kadar hakkaten daha bebeksi olduğu için bütün davranışları, evet aileden ayrı yiyebilir. Biraz daha konuşma becekileri geliştikce, daha herşeyin farkına vardıkca, biraz daha benler daha çok çıkmaya başladıkca, birlikte yemeye başlaması çok daha uygun olur. Bazen kendi başına yaparken, bazen dökebilir, saçabilir, evet yemek saati yarım saat değil, kırkbeş dakikaya çıkabilir. Evet ama yine de kendi çatalı kaşığıyla yemesine teşvik edilmesi gerekiyor.

Neden önemli? Çünkü bir yemek kültürü oluşuyor. Masanın başında yemek demek, onu hakkaten bir iş edinip, günlük rutinin bir parçası edinmek demek. Diğer türlü bu çocuklar için, televizyon karşısında ya da başka bir yerde olduğunda, gereklilik değil yesem de olur yemesem de olur şekline dönüşüyor. Ama hayır uyumak gibi su içmek gibi bu da günün belli saatlerinde yapılan bir iştiri anlamaları için gerekli.

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Merhaba. Öncelikle tarif ve tavsiyeleriniz için teşekkürler. Benim sorum şu. Bebeğim 6 buçuk aylık şu anda. İnek sütü alerjimiz var ve kabızlık da yaşıyoruz. Yulaf unu, organik pirinç unu,...

    Eslivya - 18.01.2019
    Devamını Oku
  • Merhaba öncelikle iştahsızlık yazımızı okuyun üstüne konuşuruz tekrara. https://www.gurmebebek.com/beslenme-sor ... ik/546,555

    gurmebebekadmin - 31.12.2018
    Devamını Oku