Çocukların kendi yemesi neden önemli?

Uzman Psikolog Özden Sevil-İnda Videolar / Bebek-çocuk beslenmesi videoları

4 Kişi bu videoyu beğendi.

2 - 2,5 yaş itibariyle artık kaşığı çatalı birazcık kendi başına tutmaya başladığında, alile ile birlikte yemeğe masaya davet edilebilir. O zamana kadar hakkaten daha bebeksi olduğu için bütün davranışları, evet aileden ayrı yiyebilir. Biraz daha konuşma becekileri geliştikce, daha herşeyin farkına vardıkca, biraz daha benler daha çok çıkmaya başladıkca, birlikte yemeye başlaması çok daha uygun olur. Bazen kendi başına yaparken, bazen dökebilir, saçabilir, evet yemek saati yarım saat değil, kırkbeş dakikaya çıkabilir. Evet ama yine de kendi çatalı kaşığıyla yemesine teşvik edilmesi gerekiyor.

Neden önemli? Çünkü bir yemek kültürü oluşuyor. Masanın başında yemek demek, onu hakkaten bir iş edinip, günlük rutinin bir parçası edinmek demek. Diğer türlü bu çocuklar için, televizyon karşısında ya da başka bir yerde olduğunda, gereklilik değil yesem de olur yemesem de olur şekline dönüşüyor. Ama hayır uyumak gibi su içmek gibi bu da günün belli saatlerinde yapılan bir iştiri anlamaları için gerekli.

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Ek gıdaya geçiş 6. ay genel Merhaba, öncelikle mutlaka bu konuyu doktorunuza danışmalı ve birlikte karar vermelisiniz. Ancak 6. ay ek gıdaya geçilmesi gereken aydır Biz size aşağıda ek gıdaya...

    gurmebebekadmin - 27.02.2019
    Devamını Oku
  • Evet pişirin. Yulaf unu, prinç unu ve su ie normalden katı kıvamlı bir muhallebi pişirin. Muhallebi ilinca anne sütü veya yönergesine uygun hazırladığınız förmül maması ekleyerek hem...

    gurmebebekadmin - 27.02.2019
    Devamını Oku