Yapılışı

Tüm kuru malzemeleri bir kapta, tüm ıslak malzemeleri bir başka kapta karıştırın.
Sonra ıslak ve kuru malzemeleri de birbirine karıştırın.
Karıştırırken dikkat edin yaban mersinleri çok ezilmesin. 
Yağlı bir tavada kaşıkla karışımınızdan döküp kızartın.

Uyarılar

Bu tarif süt ve yumurta içeriyor. Bir yaşından küçük çocuklar için uygun değildir.
 
Uzmanlar yaban mersininin 9. aydan itibaren verilebileceğini söylüyorlar. Ancak yine de az da olsa bir alerji riski taşıyor. Yaban mersini alerjisinin belirtileri hafif öksürük, huzursuzluk, kaşıntı, dudaklarda kabartı şeklinde olabiliyor.
 

Aklınızda Bulunsun

Bu tarifteki kabartma tozu yaban mersininin rengini yeşile çevirebilir. Endişe etmeyin. Bu normal, zararlı bir şey değil. Sadece kabartma tozu yaban mersinindeki yeşil pigmentlerle reaksiyona geçiyor o kadar.
 
Taze yaban mersinin laksatif bir etkisi var. Bebeğiniz kabızken kullanabilirsiniz ama ishalken kullanmayın. Ama dikkat edin kuru yaban mersini için aynı şey geçerli değil. Kuru yaban mersini tam tersi kabızlık yapıyor. O yüzden bebeğinize kabızken kuru yaban mersini vermeyin. Kuru yaban mersinini ishalken verin.

Yaban mersini hakkında detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 12-18 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.