Anneler özellikle kış aylarında soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlarla karşılaşabilir. Böyle bir durumda emzirmeyi kesmeye gerek yoktur. İshal mikrobu da sütten bebeğe geçmez. Bu tür hastalıklar yeterince temiz olmayan ellerden, ya da hapşırık gibi ağız burun salgıları ile yani damlacık yoluyla bulaşırlar. Bunu önlemek için sık sık el yıkanmalı ve maske takılmalıdır. Bebeğin yüzü ile annenin yüzü fazla temas haline getirilmemelidir. Annenin hastalığı süresince vücutta hastalık ile savaşan antikorlar da anne sütü yoluyla bebeğe geçer, bu da aslında bebeği o hastalığa karşı dirençli hale getirir.

Bebeklerde kullanılan ilaçların çoğunu annelerin kullanmasında sakınca yoktur. Çünkü anne sütü yoluyla bebeğe geçen ilaç miktarı annenin aldığından çok daha düşüktür. Basit vitaminler, antibiyotiklerin çoğu, parasetamol türü ağrı kesiciler rahatlıkla kullanılabilir. Ağrı kesicilerden aspirin ve novalgine dikkat edilmesi gereken ilaçlardandır. Aspirin bebeklerde kanamaya yol açabilir. Novalgine bazı kan hücrelerinde olumsuz etkiler yapabiliyor.

Kusma önleyiciler mecbur kalmadıkça dikkatle kullanılması gereken ilaç grubudur. Psikiyatrik ilaçların hepsi değil ama bazıları sakıncalıdır. Kanser ilaçları hücre bölünmesi üzerinde etkili olduğu için emzirme süresince alınmaması gereken en önemli ilaç grubudur. Hamilelikte ilaç kullanımı hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.