Çocuklarla mutfağa gireceğiniz zamanın, geniş ve rahat bir zaman olması önemlidir. Hızlı ve stresli geçecek bir akşam yemeği seansı yerine, daha rahat bir haftasonu akşamüstünü seçmek isteyebilirsiniz. Çocuğunuz küçükse, dinlenmiş bir saatleri olmasına dikkat edin. Aksi takdirde sabırsız ve huysuz olabilirler.

Sabah kahvaltısı iyi bir başlangıçtır. Hazırlaması daha hızlı ve pratiktir. Yüksek lifli, besleyici, tahıllı, meyveli ve sütlü karışımlar okul çağındaki çocuklarınız için hem zihinsel aktiviteyi geliştirici yiyeceklerdir, hem de hazırlaması kolay öğünlerdir. Uyanma ve okula hazırlanma süresi kısıtlıysa, bu deneyimi haftasonları, yazın, ya da okul tatillerinde başlatabilirsiniz.

Çoğu aile için akşam yemeği için birlikte mutfağa girmek daha rahattır. Ancak bu saatlerde karnı acıkmış olan minik gurmenizin, yemek malzemelerinden aşırmasını istemiyorsanız, onu mutfağa davet etmeden önce birkaç çiğ sebze dilimi ya da çok hafif bir meyveli içecek hazırlayıp, yemeği hazırlarken onları atıştırmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuz küçükse, malzemeleri önceden ölçüp küçük kaplara koyun. Böylece yemeğin bir faciaya dönüşmesine engel olmuş olursunuz.

Tarifi hazırlarken çocuğunuzun yaşına uygun bir işlemi önce siz yapın, daha sonra ona yardım ederek yapmasına izin verin. Son olarak tamamen kendisi yapmasına izin verin. Çocuğunuz küçükse, malzemeleri önceden hazırlayın ki siz hazırlık yaparken sıkılıp dikkatini kaybetmesin. Tarifi uygularken sıkıldığını görürseniz baskı yapmadan, ona teşekkür edip oynamaya gitmesine izin verin. Bunlar henüz ilk adımlar, yavaş yavaş daha fazla ilgi duyacaktır.

Çalışma alanınızın açık ve temiz olmasına özen gösterin. Dökülmelere karşı temiz bir bez hazırda tutun, ya da tezgahın üstüne ince bir silikon koruyucu serin. En basit tarifleri seçerseniz, yeniden mutfağa girmeye hevesli olacaktır. Ekmek, kek, makarna, smoothie ve eğlenceli sandviçler ilk mutfak deneyimleri için güzel seçimler olacaktır.

Pişirmeye başlamadan önce:

• Ellerinizi yıkayın.
• Çocuğunuza varsa mutfak önlüğü, yoksa rahat ve eski oyun kıyafetlerini giydirin.
• Tarifinizde kullanacağınız bütün sebze ve meyveleri yıkayın.
• Pişirmeyi bitirene kadar çocuğunuza parmakları ya da mutfak aletlerini yalamamasını söyleyin ☺
• Pişirme bittikten sonra ise mutfak aletlerini ve çalışma alanını birlikte yıkayıp temizleyin.