Böğürtlen Hangi Ayda Olur?

Ülkemizde de çok sevilen böğürtlenin Latince adı “rubus fruticosus” dur. Böğürtlen (diğer adıyla ahududu) 2 ila 3 metre boyunda, Haziran ve Eylül ayları arasında beyaz çiçekleri olan ve sonbahara doğru olgunlaşmasını tamamlayan dikenli ve siyah meyveli bir çalıdır. En çok ağustos ayında tezgahlarda yerini alır (1).

Böğürtlen Kaçıncı Ayda Verilir?

Böğürtlen gurmenizin bağışıklığını güçlendirecek yiyeceklerden biri. Bebeğinizin birinci aşama gıdalarından biri olmasa da gurmenizin katı gıdaya geçiş sürecinin ilerleyen günlerinde sevebileceği tatlardan biri; özellikle de böğürtlenli yoğurt, ara öğünleri için oldukça faydalı olacaktır. Dilerseniz minik gurmenize parmak yiyecek şeklinde verebilirsiniz. Kıyafetlerini lekelemek pahasına, bırakın eliyle yesin... Ama boğazına kaçma riskine karşı o sırada mutlaka yanında durun.  Alerjen etkisi olabileceği için 1 yaşından sonra önerilir (2).

Böğürtlende Hangi Vitaminler Var?

Böğürtlen, potasyum, magnezyum ve kalsiyumun yanı sıra A, C, E vitaminleri ve B vitaminlerimizin çoğunu içeren çok çeşitli önemli besinleri içerir. Ayrıca, böğürtlenlere koyu mor rengini veren güçlü antioksidanlar olan zengin bir antosiyanin kaynağıdır (3). 

 Böğürtlenli muhallebi tarifi için tıklayın.
 
Aklınızda bulunsun
 
Böğürtlen yararları sayesinde vücudun enfeksiyonla mücadelesinde destek verici bir gıda.  
 
Uyarı
 
Böğürtlenin diüretik bir etkisi olabileceğini aklınızda bulundurun. 
 
100 gram böğürtlende;
 
Kalsiyum 32 mg 
Demir 0.57 mg 
Magnezyum 20 mg 
Fosfor 21 mg 
Potasyum 196 mg 
Manganez 1.3 mg 
C vitamini 21 mg 
Folat 34 mcg 
A vitamini 165 IU