Ayva Hangi Mevsimde Yetişir? 


Ayva Ekim-Ocak aylarında yetişir; sonbahar ve kış aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında yer alır (1)Ayva ağacı yetiştiği yerin özelliklerine göre meyvesi farklı tada bürünür. Protein, A, B2 ve C vitamini ve demir, bakır, potasyum gibi minerallerden zengindir. Etli bölümünde antioksidan etkiye sahip bileşikleri barındırır.


Ayva Kaç Kaloridir?

100 gram kadar ayva yaklaşık 60 kalori içermektedir. Ayva kalori bakımından düşük bir içeriğe sahiptir, ancak düşük kalorisinin yanı sıra sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.1 00 gram ayva günlük C vitamin ihtiyacının %25'ini, demir ihtiyacının %4'ünü, bakır ihtiyacının ise %6'sını karşılayabilmektedir (2).

Ayva faydaları

Ayva çocuklarda büyüme ve gelişmeyi hızlandırır. Birçok hastalığa şifa olan  ayva, kalp, akciğer, boğaz, mide, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının tedavisinde faydalı. Ayva yararları sadece bebeklerde değil, her yaşta sinir sistemini güçlendirir, mide ve bağırsakları zararlı mikroplardan koruyarak hazımsızlık gibi sorunları önler. Ayva yararları sayesinde cildi ve tırnakları zinde, parlak ve daha sağlıklı hale getirir.

Hamileyken Ayva Kaçıncı Ayda Verilir?

A, B, C vitaminlerini de barındıran ayva doğum uzmanları tarafından anne adaylarına en çok önerilen meyveler arasında yerini alıyor (3).
Gebelik döneminde kemik minerilizasyonu anneden bebeğe yeterli miktarlarda kalsiyum ve fosfor geçişiyle olmaktadır. Bu nedenle hamilelik döneminde 2. aydan itibaren kalsiyum ve fosfor yönünden zengin beslenmeye çalışın. Süt, yoğurt, peynir, çökelek, pekmez, fındık, kurubaklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, ayva gibi besinleri beslenme düzeninize mutlaka ekleyin (4).

Bebekler Ne Zaman Ayva Yer?

Ayva içerdiği vitamin ve mineral değerleri bakımından oldukça zengindir. Birbirinden önemli faydası bulunan ayvayı bebeklere meyve saatlerinde 6. Aydan itibaren verebilirsiniz. Meyve saatlerinde cam rendeden geçirerek verebilir, rendeleyebilir veya çok sertse buharda pişirilip çatalla ezilebilir püre olarak verebilirsiniz (5).

Ayva reçeli evde az şekerle kaynatılarak yapılabilir.  Ayva tatlısı yapacaksanız önce Gurme Bebek'in çok sağlıklı ayvalı tariflerine göz atın.
 
Aklınızda bulunsun
 
Minik gurmeniz grip ve nezle olursa ona ayva verebilirsiniz. İyileşmesini hızlandırır. Vücudunun gücünü arttırarak, zinde tutmaya yardımcı olacak. Onu hastalığın verdiği yorgunluk ve bitkinlikten de koruyacak.
 
Uyarı
 
Minik gurmeniz kabızlık çekiyorsa bir süre ayva vermeyin. Ama ishal sorunu yaşıyorsa ayva yemek listenizde bulunsun. Ayva ya da ayva suyu ishalin geçmesi için de çok faydalıdır.
 
100 gram ayvada;
 
A vitamini 40 mg
C vitamini 15 mg
K vitamini 4.5 pg
Potasyum 197 mg
Sodyum 4 mg
Kalsiyum 11 mg
Demir 0.7 mg
Fosfor 17 mg
Magnezyum 8 mg
Fosfor 11 mg