Bebeklerin etrafında bulunan şeyleri ağızlarına götürmeye meyilli olmalarının nedeni keşfetmeye ve yiyecekleri çiğneyip yutmayı öğrenmeye olan meraklarıdır.

6-7 aylık bebekler ön dişleriyle yiyecekleri küçük parçalar halinde ısırabilirler. Fakat dişlerinin çoğu olmadığı için lokmaları yutulabilecek kıvama getirecek kadar çiğnemeleri mümkün değildir. Düzgün bir şekilde çiğnemeden yutmaya çalıştıkları yiyecekler de soluk borularına kaçarak nefes almalarına engel olabilir ve boğulma tehlikesi yaratabilir. 

Nelere dikkat etmeliyim?

  • Bebeğiniz bir şey yiyip içerken mutlaka ona eşlik edin. 
  • Bir yandan iş yapıyor bile olsanız müdahale edemeyeceğiniz bir işle (araba kullanmak gibi) meşgul olmayın. 
  • Bebeğinizin yemek yerken oturuyor olmasına dikkat edin. Yatarken, koşarken, yürürken yemek yememesine özen gösterin. 
  • Yiyecekleri ezerek ve küçük parçalara bölerek verin. 

Bebeğimin yiyecekleri kolaylıkla yutması için ne yapmalıyım? 

Bezelye tanesinden daha büyük yiyecek parçaları bebeğinizin boğazından geçemez ve boğulma tehlikesi yaratır. Bu yüzden kereviz, havuç gibi sebzeleri, et ve peynir çeşitlerini kısacası bebeğinizin yutmakta zorlanacağı sertlikteki bütün besinleri bebeğinize verirken çok küçük parçalara ayırmaya dikkat etmelisiniz.

Unutmamak gerekir ki beslenmek bebişler için sadece karın doyurmak değildir. Tahmin edeceğinizden çok daha fazla her türlü gelişimlerine katkıda bulunur ve onlar için bir öğrenme, keşfetme ve oyun imkanıdır. Gelecekteki beslenme alışkanlıklarının temeli daha ilk lokmadan itibaren atılmaya başlar. Dolasıyla da gelecekteki sağlıklarının temeli de bu dönemde atılır. Bu nedenle öncelikli olan doğru bir beslenme alışkanlığı kazandırmaktır.

Bebeğinizin kendi kendine yemeye hazır olup olmadığını anlamak ve Kendi kendini besleme (Baby Led Weaning) yöntemi hakkında detaylı bilgi için tıklayın!

Eğlenceli ve sağlıklı beslenmenin vazgeçilmezi parmak yiyecekler için buraya tıklayın.