Yapılışı

Yulaf unuyla oda sıcaklığındaki suyu küçük bir kaba koyun.  
Orta hararetli ateşte karıştırarak kaynama noktasına getirin. 
Kaynamaya başladıktan sonra altını kısın 3-5 dakika pişirin.  
Ocaktan alıp bir kaba aktarın ve birazcık soğumasına izin verin. 
Anne sütü ya da su ile hazırladığınız formül sütü yulaf karışımına karıştırarak iyice yedirin.

Püf Noktası

Su sıcak olmamalı yoksa yulaf topak topak olur. Pişirirken devamlı karıştırmanız gerekir. Uzun süre pişmesine gerek yoktur. Çok katılaştıysa ocaktayken biraz daha soğuk su ekleyip hızla karıştırabilirsiniz.
Unutmayın soğuyunca kıvamı artacak ve daha da katılaşacaktır.

Ocaktan aldığınızda akışkan bir kıvamda olmasında fayda vardır. Bebeğiniz katı gıdaya yeni başlıyorsa kıvamını daha akışkan tutmak için su miktarını baştan arttırabilirsiniz. Fazla suyla yapmanın hiçbir zararı yoktur. Su fazla kaçtıysa kıvam vermek için fazladan bir iki dakika pişirirsiniz olur biter.

Uyarılar

Bir yaşından sonra aynı tarif inek sütüyle de yapılabilir. Bir yaşından önce inek sütü kullanımı uygun değildir.  
 
Yulafta ve yulaf ununda çok çabuk mantar ürüyor. O nedenle yulafın taze olmasına özen gösterin. Ancak çok güvendiğiniz yerlerden yulaf alın. Yulafın üretimi ve saklama süreci büyük özen gerektiriyor. Pişirirken ağır bir koku duyarsanız bebeğinize vermeyin, yulaf bayatlamış olabilir. Minik gurmenize tattırmadan önce mutlaka kendiniz tadın. Kekremsi veya acı bir tat varsa yine vermeyin bu da yulafın bayat olduğunun bir başka göstergesi.

Aklınızda Bulunsun

Pişirme esnasında da su yerine anne ya da devam sütü kullanabilirsiniz. Yüksek ısıya maruz kalarak besleyici bileşenlerini yitirmemeleri için Gurme Bebek sütü sonradan katmanızı öneriyor. 

Biraz maceraya ne dersiniz ? Yulaf unundan sade muhallebi tarifini kullanarak kendi tarifinizi yaratabilirsiniz. Tariflerinizi küçük gurmelerin anneleriyle paylaşmayı ihmal etmeyin!  Yulafla ilgili detaylı bilgi için tıklayın


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 6-8 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.