Yapılışı

Yulaf unuyla oda sıcaklığındaki suyu küçük bir kaba koyun.  
Orta hararetli ateşte karıştırarak kaynama noktasına getirin 
Kaynamaya başladıktan sonra altını kısın 3-5 dakika pişirin.  
Ocaktan alıp bir kaba aktarın ve birazcık soğumasına izin verin. 
Cam rendede rendelediğiniz ya da ezdiğiniz taze meyveyi ve tarçını içine katıp iyice karıştırın. 

Püf Noktası

Su sıcak olmamalı yoksa yulaf topak topak olur. Pişirirken devamlı karıştırmanız gerekir. Uzun süre pişmesine gerek yoktur. Çok katılaştıysa ocaktayken biraz daha soğuk su ekleyip hızla karıştırabilirsiniz. Unutmayın soğuyunca kıvamı artacak ve daha da katılaşacaktır. Ocaktan aldığınızda akışkan bir kıvamda olmasında fayda var.

Bebeğiniz katı gıdaya yeni başlıyorsa kıvamını daha akışkan tutmak için su miktarını baştan arttırabilirsiniz. Fazla suyla yapmanın hiçbir zararı yoktur. Su fazla kaçtıysa kıvam vermek için fazladan bir iki dakika pişirirsiniz olur biter.

Uyarılar

Yulaf ve yulaf ununda çok çabuk mantar ürüyor. O nedenle yulafın taze olmasına özen gösterin. Ancak çok güvendiğiniz yerlerden yulaf alın. Yulafın üretimi ve saklama süreci büyük özen gerektiriyor. Pişirirken ağır bir koku duyarsanız bebeğinize vermeyin, yulaf bayatlamış olabilir. Minik gurmenize tattırmadan önce mutlaka kendiniz tadın. Kekremsi veya acı bir tat varsa yine vermeyin bu da yulafın bayat olduğunun bir başka göstergesi.

Aklınızda Bulunsun

Bu tarifte anne sütü ya da devam sütü kullanabilirsiniz. Zevkinize göre tüm meyveler bu tarife kullanılabilir. Çocuğunuzun ayına uygun meyveyi seçin ve eklediğiniz her yeni malzeme için üç gün bekleme kuralına uyun.
Elma gibi meyveleri rendeleyerek, muz gibi meyveleri ezerek koyabilirsiniz.

İlk denemelerde tarçını eklemeyin,  tarçını 6. aydan sonra ve bebeğiniz muhallebiye alıştıktan bir süre sonra eklemenizi öneririz. Sevip sevmeyeceğini anlamak için önce kaşığın ucuyla koyun, daha sonra miktarını arttırın. Tarçın bu muhallebiye çok yakışıyor, bir kaşık siz de tadına bakın bayılacaksınız. Nazlı gurmelerin annelerine bir not: Tarçın iştah da açıyor! 
 

Diğer 6-8 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.