Elmanin faydalari
  
Elmanın önemi içeriğindeki iki farklı türde lif barındırıyor olması. Elma aynı anda hem çözünen hem de çözünmeyen lifleri barındırıyor. Bu da bağırsak hareketlerini düzenliyor. Bilinen tüm faydalarına rağmen araştırmacılar elma elma ile ilgili tüm gerçeklere henüz ulaşmadıklarını söylüyorlar. Yani elmanın bilinmeyen faydaları da var. Uzun lafın kısası sağlıklı bir yaşam için “elma” en temel yardımcılarımızdan biri. 
 
Aklınızda bulunsun 
 
Elma anne şeflerin küçük gurmelerine sunabilecekleri ilk besinlerden biri. Hazırlaması kolay, sindirimi rahat ve besleyici. Elma faydalari saymakla bitmiyor. Anneler daha ne ister? Üstelik elmayı çok farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Hemen hemen her hazırladığınız yemeğe katabilirsiniz. Dilerseniz gurmenizin yoğurduna, dilerseniz sebze püresine, dilerseniz kekine karıştırın.

Elma suyunun faydalari da aynı şekilde geçerli ancak  minik gurmeler sıkarken ayrışan elmanın posasından faydalanamıyor.
 
Elma meyve şekeri içerir. Tatlı ve bazen hafif ekşi tadı bulunmaz bir tatlandırıcıdır. Elmayı  her türlü yiyeceği tatlandırmak için şeker yerine kullanabilirsiniz. Elma püresi, harika bir tatlandırıcıdır ve birçok yemekte kullanılabilir. Elma tatlisi ve elma sekeri dışında elmalı besin bilmiyorsanız size harika haberlerimiz var! Fırında elma, elma dolması gibi birçok yaratıcı ve bebek dostu elmalı Gurme Bebek tarifini burada bulabilirsiniz...

Bebek ve çocuk yiyeceklerinde neden şeker kullanmamak gerektiğini ve şekerin alternatiflerini öğrenmek için tıklayın. 
 
Elma dahil kabukları yenen tüm meyveleri küçük gurmenize yaşına uygun şekilde,  kabuğuyla vermeye çalışın. Elmayı kabuğuyla blendırdan geçirdiğinizde kabukların neredeyse görünmez hale geldiğini biliyor muydunuz? 

Uyarı

Elma doğal olarak hafif bir mum tabakası ile kaplı. Ziraatçılar meyvenin besin ve nemlilik kaybını önleyen bu mumu taklit edip mumlayabiliyorlar meyveleri. Bunların yenilebilir mumlar olduğu söyleniyor. Fakat nolur nolmaz risk almamak için ılık suda yıkayarak bebeklere verilmekte fayda var.

 
1 orta boy elmada; 
 
Vitaminler 
 
Vitamin A - 73 IU 
Vitamin C - 9 mg 
Folat- 4 mcg 
Vitamin E - .66 IU 
 
Mineraller

Potasyum - 158 mg 
Kalsiyum - 9.5 mg 
Fosfor - 9.5 mg 
Magnezyum - 7 mg 
Selenyum - .4 mg

78 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku