Faydaları

Kırmızı et hepimiz için en önemli demir kaynağıdır. Vejetaryen bir yemek tarzı, yüksek miktarda protein ve demire ihtiyaç duyan bebek ve çocuklar için çok sağlıklı bir seçim değildir. Mercimek, pekmez gibi besinlerde de demir vardır ama çocuğunuzun iki köfteden alacağı demiri mercimekten alması için neredeyse bir küçük tencere mercimek yemesi gerekir.

Kırmızı etteki demirin bir diğer özelliği de emiliminin kolay olmasıdır. Hayvansal gıdalardaki demir, mercimek gibi bitkisel kaynaklı demire göre çok daha kolay emilir.

Aklınızda bulunsun

Kırmızı ete başlama ayı 8 olsa da bebeğinizde demir eksikliği varsa ve katı gıdaya geçişte bir sindirim veya alerji sıkıntısı yaşamıyorsanız, doktorunuza danışarak 7. aydan itibaren kırmızı eti kıyma şeklinde azar azar sebze püresine koymaya başlayabilirsiniz.

Bebeğiniz kırmızı etin tadını ya da dokusunu sevmediyse endişeye kapılmayın, bir iki kere deneyin ama ısrar etmeyin. Birkaç hafta sonra yeniden deneyebilirsiniz. Unutmayın etin tadı da, dokusu da sebze püresi ve muhallebiden çok farklı. Anneler ette genelde 9 ay civarı daha iyi sonuç aldıklarını söylüyor. Üstelik 9 aylıkken harika bir parmak yiyecek olan köfteyi çocuğunuzla tanıştırabilirsiniz. Önüne koyacağınız ufak köfte parçacıklarını kendisi yediğinde büyük ihtimalle artık eti sevdiğine karar verecektir. Kırmızı et yemekleri için tıklayın.

Uyarı

Çiğ et  ile temastan sonra ellerin çok güzel yıkanması şarttır. Böylece çapraz bulaşma önlenir.

Kırmızı et ama hangisi?

Tecrübeli anneler ve birçok doktor, bebekler ve küçük çocuklar için daha az kirliliğe, ilaca ve yabancı maddeye maruz kaldığı için kuzu etini tavsiye ediyor. 

100 gram dana etinde;

Mineraller
Demir: 2 mg.
Potasyum: 241 mg.
Fosfor: 186 mg.
Magnezyum: 20 mg.
Kalsiyum: 6 mg.

Vitaminler
Vitamin B1  .06 mg
Vitamin B2  16 mg

130 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • [b:1o3df9k8]Merhabalar. Kızım 6.5 aylık ve ben ek gıdaya geçiş döneminde bir hata yaptım meyveleri tadarak başladı şuan hiç bir çorbayı ya da sebze püresini yediremiyorum. Sadece meyveli yoğurt...

    nhl.cskn - 08.10.2021
    Devamını Oku
  • Merhaba anneler prematüre bebeğim var ek gıdaya kac aylıkken geçiş yaptınız kro yaşına göre mi yoksa duzeltilmise göre mi

    Kubrabatuhan - 08.07.2021
    Devamını Oku