Peynirin faydaları

Peynir sevmeyen gurmeler için tavsiyelerimiz birazdan geliyor. Ama önce peyniri diğer süt ürünlerinden ayıran faydalarına gözatmakta fayda var.
 
Sağlıklı kemik gelişimi ve güçlü dişler için kalsiyum şart. Peynir  bir kalsiyum ve protein  deposu, eğer çocuğunuz süt veya süt ürünü tüketmiyorsa ihtiyacı olan kalsiyumu diğer besinlerden alması güç olabilir. Kalsiyum belki brokolide de var ama bir dilim peynirdeki kalsiyumu alması için çocuğunun bir hayli fazla brokoli tüketmesi gerekiyor. Ve unutmayın, genç yaşlarda kemiklerde depolanan kalsiyum tüm yaşam boyu kullanılıyor. Peynir ayrıca küçük gurme için iyi bir protein ve folik asit kaynağı. A, B ve D vitaminleri açısından da  çok zengin.  
 
Peynir, süt sevmeyen küçük gurmeniz için iyi bir kalsiyum ve protein kaynağı olabilir. Besin değeri açısından bakarsanız, peyniri konsantre süt gibi düşünebilirsiniz. 30 gram peynirin sağladığı kalsiyum ve proteini çocuğunuz ancak yaklaşık 200 gram süt tüketerek alabilir.
 
Sütün aksine yoğurdu ve peyniri, 6. aydan itibaren güvenle küçük gurmelere verebiliyoruz. Laktoz nedeniyle inek sütünü küçük gurmeler sindirmekte zorlanıyor. Süt yoğurda ve peynire dönerken yapısı değişiyor ve laktoz parçalanıyor; dolayısıyla bu problem ortadan kalkıyor. Ancak eğer bebeğinizde laktoz intoleransı varsa, peynir verirken yine de dikkatli olmakta fayda var. Zira farklı tip peynirlerde farklı miktarlarda laktoz bulunabiliyor.  
 
Her peynirin besin değeri de aynı değil. Örneğin kaşar peynirinde beyaz peynire göre daha fazla kalsiyum ve protein var. Küçük gurmeye peynir seçerken paketin arkasındaki besin değeri tablosuna mutlaka bakın. Farkı göreceksiniz.

Kasar peyniri, tulum peyniri, lor peynir, labne peynir bunların tümünü inceleyin ve bebeğinize farklı çeşit peynirleri aralıklı olarak teklif edin. Ev yapımı labne peynir tarifi için tıklayın.
 
Aklınızda bulunsun
 
Çocuğunuz peynir sevmiyorsa onu zorlamayın, kendinizi de üzmeyin. Ancak ara sıra ona yine peynir teklif etmeye devam edin. Birgün sizi şaşırtabilir. Bu süreçte süt, yoğurt, kuruyemiş yedirerek peynirden alacağı her gıdayı ona zaten vermiş olacaksınız.

Peynirin güçlü bir tadı vardır. Çocuğunuz bu tattan henüz hoşlanmıyor olabilir. Gurme Bebek her zaman besinleri teker teker ve başka şeylerle karıştırmadan çocuğunuza tattırmanızı tavsiye ediyor. Çocuğunuzun damak tadının gelişmesi, farklı tatları tanıması sağlıklı bir beslenme alışkanlığı için çok önemli. Ama anneler bilir, arada küçük hileler yapmadan olmaz! Peyniri direk yediremiyorsanız, farklı tariflerin içine peynir koyabilirsiniz. Küçük gurmeniz yavaş yavaş bu yolla peynirin tadına da alışabilir.

İçinde peynir olan farklı yemekler hazırlamayı deneyin. Gurme Bebek'in peynirli tariflerine göz atmak için tıklayın.
 
Uyarı
 
Pastörize olmayan peynirden ve her türlü süt ürününden uzak durun. Özellikle tatillerde kaynağını bilmediğiniz süt ürünlerini çocuğunuza vermemeye özen gösterin.
 
6 aylık bir bebeğe peynir vermenin en büyük riski tuz. Bebeklerin fazla tuza maruz kalmamaları hem damak tatları, hem de sağlıkları açısından çok önemli. Bebeğinize verdiğiniz beyaz peynir tuzluysa suda bekleterek verebilirsiniz ya da daha az tuzlu peynir çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

73 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku