Sağlıklı yetişmiş ve doğal gıdalara geri dönüş hareketi ile birlikte artık daha bilinçli alışveriş yapıyoruz. Marketlerin raflarında yerini alan chia tohumu da merakımızı arttırmıyor değil. Evet çok tüketmeye başladık ama acaba chia tohumunun faydaları neler?

Chia tohumu nedir?

Chia tohumu işlenmemiş tam tahıllı bir gıdadır, başka yiyeceklere katılarak daha rahat kullanılır. En çok mısır gevrekleri, sebzeler ve özellikle yoğurdun içine eklenerek tüketiliyor. Yüksek miktarda çözünebilir lif içeren chia tohumu, aynı zamanda magnezyum, sodyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller açısından da oldukça zengin. Bol miktarda protein içeriyor.

Chia tohumu; omega-3 yağ asitleri, A, D, E ve K vitaminlerinin, hem de yağda çözünen vitaminlerin emilimi için gerekli olan bir bitkidir. Chia tohumu yüksek tansiyonu düşürerek, kalp ve damar sağlığı konusunda çok önemlidir. Şeker hastalarının kan şekeri seviyesini dengeye oturtur. Romatizma hastaları için iltihap sökücü özelliği sayesinde fayda sağlamaktadır. İltihabı söktüğü için romatizmal ağrıların etkisini azaltır.

Vücuttaki enerji üretimini arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli bir oyuncudur. Metabolizma hızını ve de kas kütlesini artırır. Yani chia tohumu sayesinde kişiler kilo verebilmektedir, ancak tabii ki chia tohumu tek başına kilo verdirmez. Beslenme düzenimize eklediğimiz chia tohumu vücuda etkilidir ama ancak etkili bir diyet ve egzersiz ile birlikte…

Chia tohumu, beyin fonksiyonlarını destekler ve sinir sisteminin daha etkin çalışmasını sağlar. İçerdiği enzimler sayesinde sindirime yardımcı olur. 28 gram chia tohumunda 11 gram lif var. Kısaca vücudun günlük fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için alınması gereken lif miktarı konusunda çok başarılı. Özellikle besinlerden alınan lifler kalın bağırsağın fonksiyonlarında iyileşme, kanda bulunan kolesterol seviyesinde düşme, tokluk kan şekeri ve insülini azaltma gibi faydaları da içinde barındırır.

Aztekler ve Mayalar’dan bize kalan miras olan bir besin chia tohumu, yine de dozunda tüketilmelidir. Sağlıklı beslenme konusunda önemli bir besin olarak hayatımıza giren chia tohumu maalesef ülkemizde yetişmiyor. Aztek ve Mayalar’da enerji ve dayanıklılık arttırmak için kullanılan chia tohumu genellikle jel kıvamda tüketilirmiş.

Artık Türkiye’de de pek çok büyük süpermarkette ya da aktarda Chia tohumu bulmak mümkün. Kullanımı da çok kolay. Tohumların tadı olmadığı için direk olarak yemeklerinize, salatalarınıza, smoothie’nize ekleyebilirsiniz. İnternette birçok tarife de ulaşabilirsiniz. Afiyet olsun…

Kaynak: http://www.aysetolgaiyiyasam.com/chia-tohumunun-faydalari

11 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku